Irak'ın üniter bir devlet olarak yönetilememesinin kültürel ve etnik nedenleri
Cultural and ethnic reasons for Iraq's ungovernment as a unitary state
- Tez No: 823515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ortadoğu coğrafyasının önemli bir ülkesi olan ve farklı etnik ve mezhebi yapıyı bünyesinde barındıran Irak. Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında Musul, Bağdat, Basra vilayetlerine bölerek yönetmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrası İngilizlerin hâkimiyeti altına giren Irak 1921 yılında bu üç vilayeti birleştirerek üniter yapıda müstakil bir devlet olmuştur. Irak Devleti'nin 2003 yılı itibariyle üniter yapıdan tekrar farklı eyaletlere ayrılarak federal yapıya dönüşmüştür. Irak'ın 100 yıllık süreç içerisinde üniter yapıdan tekrar federal yapıya dönüşmesinin etnik ve mezhebi nedenleri tez çalışmasında incelenmeye çalışılacaktır. Ayrıca tez çalışmasında Irak içinde bulunduğu durumun daha iyi açıklamak için etnik ve mezhebi yapısının yanı sıra siyasi, toplumsal, ekonomik, kültürel yapısı ile dış etkiler hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Iraq, which is an important country in the Middle East geography and embodies different ethnic and sectarian structures. It was ruled by dividing it into Mosul, Baghdad and Basra provinces under the rule of the Ottoman Empire. Iraq, which came under the domination of the British after the First World War, united these three provinces in 1921 and became an independent state in a unitary structure. As of 2003, the Iraqi State was separated from the unitary structure into different provinces and transformed into a federal structure. Ethnic and sectarian reasons for Iraq's transformation from a unitary structure to a federal structure in a 100-year period will be examined in the thesis. In addition, in order to better explain the situation in Iraq in the thesis, information will be given about its ethnic and sectarian structure, as well as its political, social, economic, cultural structure and external effects.