Zorlanmış titreşim problemlerinde konvolüsyon integralinin monte carlo yöntemi ile hesaplanması
Calculation of convolution integral in forced vibration problems by monte carlo method
  1. Tez No: 823527
  2. Yazar: EDWING FABIAN JIMENEZ ROA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İnşaat Mühendisliği, Mathematics, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, tek ve çok serbestlik dereceli sistemlerin zamana bağlı rastgele yüklerin etkisi altındaki zorlanmış titreşim etkisi altındaki davranışlarının konvolüsyon integrali yardımıyla elde edilmesi ele alınmıştır. Yapı dinamiğinde Duhamel integrali olarak da adlandırılan konvolüsyon integrali ile analitik çözüm elde etmek mümkün olmakla birlikte, çözümler dinamik yük fonksiyonuna bağlı olarak oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte Monte Carlo yöntemi ile integralin içindeki fonksiyondan bağımsız olarak Duhamel integralini hesaplamak mümkündür. Monte Carlo tekniği stokastik problemlerin çözümünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada çok sayıda farklı yükleme ile Duhamel integralinin Monte Carlo yöntemi ile hesaplanması sonucu elde edilen sonuçlar aynı problemlerin analitik çözümleri ile karşılaştırılmış, elde edilen sonuçların analitik çözümler ile çok iyi bir uyum yakaladığı gözlemlenmiştir. Bu durum Monte Carlo yönteminin tek ve çok serbestlik dereceli sistemlerin zorlanmış titreşim problemlerinde çözüm elde edebilmek için etkin olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed to obtain the forced vibration response of single and multi-degree-of-freedom systems under the influence of generalized arbitrary dynamic loads with the help of convolution integral. Although it is possible to obtain analytical solutions with the convolution integral, which is also called the Duhamel integral in structural dynamics, the solutions are quite limited depending on the dynamic load function. However, with the Monte Carlo method, it is possible to calculate the Duhamel integral independently of the function inside the integral. Monte Carlo technique is widely used in solving stochastic problems. In this study, the results obtained as a result of calculating the Duhamel integral with the Monte Carlo method with many different loadings were compared with the analytical solutions of the same problems, and it was observed that the results obtained were in very good agreement with the analytical solutions. This shows that the Monte Carlo method can be used effectively to solve the forced vibration problems of single and multi-degree-of-freedom systems.