Çift bulanık sayı dizilerinin kaba istatistiksel yakınsaklığı
Rough statistical convergence of double sequences of fuzzy numbers
- Tez No: 823528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yakınsaklık teorisinin öneminden ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bulanık sayı dizisi tanımı ve bu dizilerin bazı yakınsaklık çeşitlerine yer verilmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın temelini oluşturan çift bulanık sayı dizisi tanımı ile birlikte bu dizilerin istatistiksel yakınsaklığı ve ideal yakınsaklığı kavramları için bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, çift bulanık sayı dizilerinin kaba istatistiksel yakınsaklığı ve kaba istatistiksel çift Cauchy dizisi tanımlanmıştır. Ayrıca, kaba istatistiksel limit kümesi oluşturularak bu kümenin bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, çift bulanık sayı dizileri için kaba ideal yakınsaklık ve kaba ideal çift Cauchy kavramları tanımlanarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, çift bulanık sayı dizileri için kaba ideal limit kümesi ve özellikleri verilmiştir. Son olarak, bu dizilerin ideal yakınsaklığı ile kaba ideal yakınsaklığı arasındaki ilişki verilmiştir. Beşinci bölümde bazı sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the importance of convergence theory and its historical development are mentioned. In the second chapter, the definition of sequences of fuzzy number and some types of convergence of these sequences are given. In the third chapter, the concepts of rough statistical convergence of double sequences of fuzzy numbers and rough statistical double Cauchy sequence are defined. Also, by defining the rough statistical limit set, some properties of this set are examined. In the fourth chapter, rough ideal convergence and rough ideal double Cauchy sequence of double sequences of fuzzy numbers are defined and the relationship between them is investigated. Also, rough ideal limit set and its properties are studied for double sequences of fuzzy numbers. Finally, the relationship between ideal convergence and rough ideal convergence of these sequences are given. The fifth chapter contains some results.