Çağdaş mimari tasarımlarda doğal taş ve mermer kullanımının incelenmesi
An analysis of the use of natural stone and marble in contemporary architectural designs
- Tez No: 823536
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tarihsel süreçten günümüze kadar birçok materyal yapım malzemesi olarak kullanılmıştır. Bu malzemelerden en eskisi ise doğal taştır. Doğal taşın tarihsel olarak oldukça eskiye dayanması, malzemenin olabildiğince özümsenip farklı tekniklerle işlenebilmesi ve istenilen mekânda özgürce kullanılabilmesine olanak sağlamıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte yeni yapım malzemeleri ve tekniklerinin keşfedilmesi doğal taşın mimari tasarımlarda kullanımının eskisine nazaran değiştiği gözlenmiştir. Çalışmanın amacı, bu değişikliği gözler önüne sererek doğal taşların günümüz mimari tasarımlarındaki durumunu ortaya koymaktır. Bu nedenle çalışmada doğal taş kullanımı, çağdaş tasarımlar üzerinden incelenmiştir. Seçilen mimari tasarımlarda doğal taşların hangi özelliklerine ve tasarım fikrine göre seçildiği irdelenmiştir. Her bir tasarımın kendine has özellikler taşıması dolayısıyla doğal taşların biçim, işlev, renk, desen ve doku yönüne bakılarak uygulama detayları belirtilmiştir. Bilinen tüm yapım malzemelerine rağmen doğal taş kullanımının mimari tasarımlarda tercih edilmeye devam etmesinin nedenleri yapılan incelemeler sonucunda tespit edilmiştir. Buna göre doğal taşların dayanıklı, uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen, yapısal durumlarına göre çeşitli işlev, biçim, renk, desen ve dokuda bulunabilen, farklı işlemlerden geçirilebilen, uygulama detaylarında farklı çözümler üretilebilen, ülkemizde rezervleri geniş alana yayılan, geri dönüşebilen ve sürdürülebilir malzemeler oldukları belirlenmiştir. Bu nedenle doğal taşların gelecekte de mimari tasarımlarda tercih edilen bir malzeme olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Through the history, many supplies have been used as construction materials. One of the oldest of these materials is natural stone. Natural stones are historically old, thus they can be processable with different techniques and be freely used in any desired place. It has been observed that the use of natural stone in architectural designs has changed compared to the past, with the discovery of new construction materials and techniques. The aim of this study is to reveal the situation of natural stones in today's architectural designs by revealing the change. For this reason, the use of natural stone in this study has been examined through contemporary architectural designs. In the selected architectural designs, it has been examined that which types of natural stones are selected according to their characteristics and design ideas. Due to the fact that each design has its own characteristics, the application details are specified by looking at the form, function, color, pattern and texture of the natural stones. The reasons why natural stones continue to be preferred in architectural designs despite all known construction materials has been determined as a result of the examinations made. According to this, it has been determined that natural stones are durable, long-lasting, maintenance-free, can be found in various functions, shapes, colors, patterns and textures according to their structural conditions and can be subjected to different processes. In addition, they can be concluded into different solutions through application details, have wide reserves in our country, are recyclable and sustainable materials. For this reason, it is clear that natural stones will be preferred materials in architectural designs in the future.