Shareholders' situation after the crisis 2009: A Brief view to the relationship between shareholders and managers
2009 krizi sonrası hissedarların durumu: Hissedarlar ve yöneticiler arasındaki ilişkilere kısa bir bakış
  1. Tez No: 823537
  2. Yazar: NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN JOHN ASTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez, 2009 krizi sonrasında hissedarların durumunu ve hissedarlar ile yöneticiler arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Şirketler, firmalar, küçük-orta ölçekli-büyük veya çok uluslu şirketler 'organizasyon' olarak değerlendirilmektedir. Tez, hissedarların çıkarlarını daha geniş anlamda görmeyi hedeflemekte, onların yönetimleriyle olan ilişkilerini incelemeyi; bu nedenlerden dolayı çalışma birçok bakış açısını dikkate alarak daha genel bir bakış açısına odaklanmaktadır. Amaç ve hedefleri açıklandıktan sonra, çalışma, araştırmayla ilgili teorilerin literatür taramasına bakmaktadır. Araştırma, araştırma konusunun değerlendirilmesine yönelik çeşitli soruların yer aldığı bir anket aracılığıyla sürdürülmüştür. Anket bir internet sitesinde yayınlanmış olup, anketi rastgele kişilerin doldurması hedeflenmiştir. Bu nedenlerden dolayı özel bir firma seçilmemiştir. Örneklemlerin her bölge için yeterince büyük olmaması nedeniyle bölgeleri analiz etmek zor olabileceğinden katılımcıların bölgeleri kategorize edilmemiştir. Böyle bir karmaşıklığın önlenmesi için araştırmada yalnızca hissedarların, çalışanların ve diğer paydaşların görüşlerine odaklanılmıştır. Literatür taramasında teorilerin uygulandığını göstermek amacıyla farklı ülkelerden bazı bölgesel hukuki tasarruf örneklerine referans olarak yer verilmiştir. Tez, araştırma probleminin evrensel bir analizini ortaya koymak amacıyla farklı bölgelere gönderilen anketin sonuçlarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to understand shareholders' sitution after 2009 crisis and how i the relationship between shareholders and managers. Companies, firms, small-medium sized-large or multinational companies are consideredas 'organizations'. The dissertation aims to see the shareholders' interests in a broader sense, look into their relationships with their managements; for these reasons the study focuses on a more generalized view by taking many point of views into account. After describing its aims and objectives, the study looks for literature review of relevant theories for the research. The research was sustained through a questionnaire that includes several questions due to evaluate the research topic. The questionnaire was posted on in business web site, and it is aimed that random individuals would havw filled it. For these reasons any special company is not been chosen. Regions of participants are not categorized, as it could be difficult to analyse the regions, as the samples are not large enough for each region. To prevent such a complexity, the research would focus on merely the opinions of shareholders, employees and other stakeholders. In literature review, some regional examples of legal acts from different countries are given as references due to demonstrate the fact that theories are applied. The dissertation will conclude the results of the questionnaire sent to different regions due to demonstrate a universal analysis for the research problem.