Ortaokul ve lise ders sorularının BERTurk dönüştürücü modeli ile sınıflandırılması
Classification of high school questions according to subjects with the bert language model
- Tez No: 823548
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Koronavirüs salgınıyla beraber toplumsal temas minimum düzeyde tutulmuş ve okullardaki eğitimin uzaktan yürütülebilmesi sağlanmıştır. Bunun sonucu olarak da uzaktan eğitim kavramı önem kazanmıştır. Bu çalışmada da uzaktan eğitime katkısı olan ve günümüzün önemli teknolojilerinden yapay zekanın alt kolu olarak yer alan doğal dil işleme çalışması ele alınmıştır. Ders soruları veri kümesi üzerinden konu sınıflandırması yapılarak, soruların doğru etiketlendirilmesi değerlendirilmiştir. Etiketlendirme sonrası öğrencilerin sorduğu soruların ilişkili olduğu branş alanındaki öğretmene yönlendirmesinin sağlanması amaçlamıştır. Böylelikle öğrencilerin sorduğu sorular tasarlanacak olan bir sistem üzerinden ilgili uzmanlıktaki kişilere hızlı bir şekilde yönlendirilerek sürecin hızlandırılması sağlanabilecektir. Verinin hazırlanması aşamasında EasyOCR kütüphanesi kullanılarak sorular resimden metine çevrilmiş ve veri kümesi üzerinde BERTurk modeli kullanılarak konu sınıflandırması yapılmıştır. Veri kümesi hazırlık aşamasında resimden metine çevirme yöntemi kullanıldığı için veriler üzerinde kirlilikler bulunmaktadır. Bert ile sınıflandırma yapılmadan önce farklı veri ön işleme yöntemleri uygulanmıştır. Her bir veri ön işleme yönteminden sonra eğitim işlemi gerçekleştirmiş ve başarım oranları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the coronavirus pandemic, social contact has been kept to a minimum, and education in schools can be carried out remotely. As a result of this, the concept of distance education has gained importance. In this study, natural language processing and its effects on distance education are discussed, and by using NLP, a topic classification system is proposed. Classification is applied to text-based lesson questions in Turkish language. In this way, the questions asked by the students can be quickly directed to the teachers in the relevant specialty through a system to be designed, and the processes can be accelerated. In the data preparation phase, the real-world lesson questions were collected and converted from image to text using the EasyOCR library, and topic classification was performed on the data set using the Berturk model. Since the image-to-text method was used in the data set preparation phase, we encountered some noise in the data. To clean the data, different data preprocessing and cleaning techniques are applied. Finally, the training has been performed, and accuracy rates are presented.