Effect of tension and surface propertieson magnetic domains and power loss in amorphous ribbons
Amorf şeritlerde manyetik domainlere ve güç kayıplarına yüzey özelliklerinin ve gerilme kuvvetinin etkisi
  1. Tez No: 823549
  2. Yazar: NAİM DEREBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. TURGUT MEYDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cardiff University Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
elektrik makinelerinin çekirdeklerindeki enerji kayıpları ucuz düşük kayıplı çekirdek maddesi için dünya çapında büyük bir talep oluşturmaktadır. silisli sac (SiFe) geleneksel olarak çekirdek maddesi olarak kullanılmaktadır. ancak amorf maddeler olağanüstü manyetik ve mekanik özellikleri ile elektrik makinelerinin çekirdeklerinde anlamlı potansiyel bir enerji tasarrufu sunmaktadır. enerji kayıplarının sebebinin anlaşılması maddedeki domain yapısı ile yakından ilgilidir. böylece, domain gözlemleri Kerr etkisi yöntemi ile ticari olarak elde edilebilen amorf şeritlerde gerçekleştirilmiştir. amorf şeritler genellikle kuvvet olmayan durumda düzensiz lif domain yapısındadır. ancak, şerit uzunluğuna boylamasına gerilme kuvveti uygulandığında zıt yönlü paralel boylamasına domain yapısına dönüşürler. böylece, domain duvarı genişliği ölçmeleri denetimli mıknatıslama ve boylamasına gerilme kuvveti altında gerçekleştirilmiştir. bu ölçmeler amorf şeritlerde domain duvarı eğilmesi gerçekleştiğini göstermiştir. eğilmenin derecesi artan frekansla azalmış ve yüzey düzgünlüğü ve kuvvet ile değişmiştir. bu duruma şerit kalınlığındaki düzensiz yapının sebep olduğu anlaşılmaktadır. domain gözlemleri aynı zamanda domain duvarının şeritte karmaşık yapıda olabileceğini de göstermiştir. güç kayıpları ölçmeleri sıacklığın ilk artış oranı yöntemi kullanılarak yapılmıştır ve domain gözlemleri sonuçları ile karşılaştırılmıştır. güç kayıpları ölçmeleri şeritteki düzensizliği doğrulamıştır. enerji kazanımı şeridin her iki yüzeyinin düzgünleşmesi ile azalan düzensizlik durumunda en büyüktür. şeritteki kimyasal elementler kalınlık boyunca farklı konsantrasyondadır. element konsantrasyonu ortada şerit yüzeylerinden daha düzgündür. böylece, bu araştırma amorf şeritlerde düzgün yapının önemini doğrulamaktadır. amorf şeritlerde düzensiz yapı anormal kayıplarda artışa sebep olan sinüs olmayan, tekrarlamayan ve düzgün olmayan domain duvarı hareketlerine sebep olmaktadır. düzenli yapıdaki gelişme enerji kayıplarını anlamlı bir şekilde azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy losses in electrical machine cores cause a great world-wide demand for a cheap low loss core material. Silicon-iron has traditionally been used as a core material, however, amorphous materials offer a significant potential energy saving in electrical machine cores due to the their superior magnetic and mechanical properties. The understanding of the causes of energy loss have been greatly related to domain structure in the material. Hence, domain observations were performed on commercially available amorphous ribbons using the Kerr effect. Amorphous ribbons usually have an irregular leaf domain pattern in the unstressed state. However, domains gradually transform into a system of antiparallel longitudinal domains along the ribbon length under tension. So, the meaningful domain wall spacing measurement can be carried out under the combination of tensile stress and controlled magnetisation. These observations showed that domain wall bowing occurs in amorphous ribbons. The degree of bowing was reduced with increasing frequency and varied with surface polishing and tension. It is attributed to the structural inhomogenity across the ribbon thickness. The domain observations also showed the domain wall may have a complex shape in the ribbon. Loss measurements were also made by using the initial rate of rise of temperature method and were correlated with the findings of domain observations. The loss measurements verified the inhomogenity in the ribbon. The energy saving was maximum if the inhomogenity was reduced by polishing both surfaces. The chemical elements in the ribbon have different concentration across the thickness. The element concentration is more uniform in the middle than near surfaces of the ribbon. The investigation, hence, verified the importance of the homogeneity in amorphous ribbons which causes a non-sinusoidal, non-repetitive and non-uniform domain wall motion which is the cause of high anomalous loss. If it is improved the energy loss may significantly be reduced.