Duygusal zekanın liderlik ve inşaat proje yönetimine etkisi
The effect of emotional intelligence on leadership and construction project management
  1. Tez No: 823563
  2. Yazar: GÜLŞAH DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL NİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ATEŞ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Proje yönetimi, tanımlanmış hedeflere ulaşmak için mevcut kaynakların aralarında bir ilişki ağı bulunan ve bir proje oluşturan faaliyetlere tahsis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bunun için projeyi belirlenen tarihe kadar tamamlamam, paradan ve zamandan tasarruf etmek olarak tanımlanabilir. Liderlik; vizyon, karar verme, ekip oluşturma ve motivasyon, iletişim, anlaşmazlık çözümü, risk yönetimi, paydaş yönetimi gibi birçok konuda proje yönetimi açısından oldukça önemlidir. Duygusal zekâ; ilişki kurma, ekip işbirliği, iletişim, liderlik ve etki, stres yönetimi gibi önemli konularda proje yönetimini etkilemektedir. Genel olarak duygusal zekâ, ilişki kurmayı, ekip işbirliğini, iletişimi, liderliği, çatışma çözümünü, stres yönetimini ve uyarlana bilirliği geliştirdiği için proje yönetiminde önemlidir. Bu çalışmada liderlik, duygusal zekâ, proje yönetimi ve inşaat proje yönetimi konularına değinilmiş; araştırma yöntemi olarak anket yöntemi kullanılarak, inşaat proje yönetiminde duygusal zekânın liderlik üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, inşaat proje yönetiminde duygusal zekâ ve liderliğin önemini incelemektir. İnşaat sektörü, genel olarak dünyada ve özellikle Türkiye'de gerçekleştirilen inşaat projelerinden dolayı günümüz ekonomisinde büyük öneme sahip bir sektör olarak kabul edilmektedir. Tez kapsamında gerçekleştirilen araştırmada elde edilen sonuçlara dayalı olarak inşaat proje sektöründeki proje yöneticileri için liderlik ve duygusal zekânın mevcut durum tespiti ile inşaat sektörüne yön verecek tavsiye ve önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Project management can be defined as allocating available resources to activities with a network of relationships between them and creating a project to achieve Deciphered goals. For this reason, completing the project by the designated date can be defined as saving money and time. Leadership is very important for project management in many areas such as vision, decision-making, team building and motivation, communication, dispute resolution, risk management, and stakeholder management. Emotional intelligence affects project management in important issues such as relationship building, team collaboration, communication, leadership and impact, and stress management. Emotional intelligence is generally important in project management because it improves relationship building, team cooperation, communication, leadership, conflict resolution, stress management, and adaptability. This study addressed leadership, emotional intelligence, project management, and construction project management issues; the effect of emotional intelligence on leadership in construction project management was analyzed using the survey method as a research method. The study aims to examine the importance of emotional intelligence and leadership in construction project management. The construction sector is generally recognized as a sector of great importance in today's economy due to the construction projects carried out around the world and especially in Turkey. Based on the results obtained in the research conducted within the scope of the dissertation, recommendations, and suggestions are made for project managers in the construction project sector that will guide the construction sector with the current due diligence of leadership and emotional intelligence.