Duygusal zekanın liderlik üzerine etkileri ve bir saha araştırması
A Survey research: The Effections of emotional intelling; on leadership
  1. Tez No: 107400
  2. Yazar: AYLİN BÜLBÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
02. Özet Her çağ ve dönemin liderlik etme çabalarında ve bu tür kişilerin ortaya çıkışlarında, o dönemin ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel değerlerinde büyük farklar ortaya çıkmaktadır. Hızla değişimlerin yaşandığı 21. yüzyılda artık liderlik ve yönetim anlayışı da değişmiştir. Artık devletlerin giderek küçüldüğü günümüz ekonomik ortamında, ülkelerin güçleri büyük ölçüdeffirmalarmın dünya ticaretindeki etkinliklerine ve rekabet üstünlüğüne bağlı olarak değerlendirilmektedir. İşte bu nedenle rekabetin yok edici boyutlara ulaştığı bir dönemde Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesi kalitede iyileşme ve gelişmenin temel koşulu olarak görülmeye başlanmıştır. TKY, işletmelerin yoğun rekabet ortamında hayatta kalabilmesi ve pazar paylarını artırabilmesi için rekabet güçlerini, mal ve hizmetleri sürekli iyileştirerek müşteri memnuniyetini sağlamayı hedeflemiş olan çağdaş bir yönetim anlayışıdır. TKY'nin uygulanması aşamasında liderlere çok fazla görev düşmektedir. Liderlerin başarılı olabilmeleri için de duygusal zekaya önem vermeleri gerekmektedir. Duygusal zeka, insanın duygusal yetilerinin farkına varması ve bunları iş ortamında kullanabilmesidir. Duygusal zeka yetilerini farkında olan bir lider, kendi duygularının bilincinde olan, bu duygularını kontrol edebilen, karşısındaki insanların sorunlarını veya düşüncelerini dinleyebilip olayları onların bakış açısı ile de değerlendirebilen, iş ortamındaki motivasyonun sağlanması için elinden geleni yapan ve çalışanları ile ilişkilerinde açık olan ve kolaylıkla iletişim kurulabilecek bir yapıya sahip olan liderdir. Çalışma için bu konunun seçilmesinin nedeni, günümüzün globalleşen dünyasında işletmelerin başarılı olmasında en büyük etkenin liderlerin rolünün olmasıdır. Liderlik ve duygusal zekanın irdelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmada liderlik kavramı ve yaklaşımları ile TKY'nde liderlerin önemi incelendikten sonra duygusal zekanın ne olduğu hakkında bilgiler verilmiş ve duygusal zekayı oluşturan beş bileşen açıklanmıştır. Son bölümde ise, hizmet sektöründe otelcilik işletmeciliği yapan bir kuruluşta liderlerin duygusal zekaya ne ölçüde önem verip uyguladıklarını belirlemek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise, liderler hem kendi verdikleri hem de çalışanların verdikleri yanıtlar doğrultusunda incelenmiş ve sorun teşkil edebilecek konular belirtilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary In all efforts of each age and period on performing leadership and appearing this sort of characters, a great deal of differences emerge in economical, social, political and culturel values of that era. In this 21st century that a good many fast alterations happen, the management and leadership concepts changed already. So in today's economical surroundings that states get dwindle anymore, the powers of the countries are evaluated in respect to the activities and competition advantages of their firms in the world trade on a big scale. Therefore, in a period that competition reaches to the destructive levels, the philosophy of total quality management (tqm) begins to be seen as a betterment and basic condition for the development,“tqm”is a contemporary management comprehension to make the firms' surviving and market shares possible in the instensive competition envorinment and to aim to provide a customer's satisfaction improving their competition powers, merchandises and services continously. In the application phase of“tqm”,the leaders should undertake many important roles. Hereby to be succsessfull for the leaders, they need to consider the emotional intelligent important.the emotional intelligent means to be able to be aware of his emotional faculties of the human-being and use them in the business circle. A leader who is aware of his emotional faculties is a leader who compre hends his own emotions, controls the subject emotions, pays attention to the questions from the others and can evaluate these in an obtuse angle, does his best to achieve the full motivation in working atmosphere and stays clear in the relations with the workers, and has a special constitution to be communicated easily with. The reason of being chosen this subject for the work, in today's global world the most important factor is the roles of the leaders about the firms go succsess fully. This study which the leadership and the emotional intelligent are under research is formed in three sections, in the research; after the leadership concept and its approaches and the importance of the leaders in“tqm”is investigated, some information is given about what is emotional intelligent, and then the five component that constitude the emotional intellegent are clarified. In the last chapter, an inquiry has been fulfilled at a foundation IX