16. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı-İngiliz ilişkileri (1570-1600)
Ottoman-British relations towards the end of the 16th century (1570-1600)
- Tez No: 823565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLATİF ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
16. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı ile İngiliz toplumu arasındaki savunma diplomatik ve siyasi bir çok yararlara sahip ticari ilişkilerin temelinin atılması, İngiltere için hem içeride hem dışarıda kapsamı büyük sonuçlara yol açtı. İlk İngiliz Elçisi William Harbourne'un Osmanlı Sultanı III. Murad'dan almayı başardığı ticari ayrıcalıklar ve neticesinde Levant şirketinin kurulması yoluyla İngiliz Kraliçe I. Elizabeth'in Osmanlı Sultanı III. Murad ile ittifak yapması İngiliz toplumuna özgür bir dünyanın kapılarını açtı. Osmanlı-İngiliz işbirliğinin sadece diplomatik, siyasi ve ticari bir sonucu olmadı aynı zamanda İngiltere'de yanlış bilinen Osmanlı ve İslam ile ilgili bir sürü algıyı da değiştirdi. İngiltere'nin Avrupa'daki imajını değiştirdi. Bu işbirliği İngiltere'nin kıta Avrupa'sından bağımsız bir şekilde dini ve siyasi kimliğini daha sağlam bir yere getirdi. Hem Osmanlı sultanı hem de İngiltere kraliçesi karşılıklı olarak aralarındaki bu diyaloğu sadece ticari alanda değil aynı zamanda siyasi, diplomasi, dini alanlarda da teşvik ettiler.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 16th century, the commercial relations laid foundations between the Ottoman and English society, which have many benefits in the field of defense, diplomacy and policy, caused great results for England both at home and abroad. Through the commercial privileges that the first English ambassador William Harborne managed to obtain from Ottoman Sultan III. Murad and then the establishment of the Levant company, this alliance of the Engish Queen Elizabeth I with the Ottoman Sultan Murad III opened the doors of a free world to the English society. Ottoman-English cooperation did not only have diplomatic, political and commercial consequences, but also changed many misconceptions about Ottoman and Islam in England. It changed England's image in Europe. This alliance brought England's religious and political identity to a more solid place independently of continental Europe. Both the Ottoman sultan and the queen of England mutually encouraged this dialogue between them not only in the commercial field, but also in the political, diplomatic and religious fields.