Satellite system design for communication between ground station in Türkiye and unmanned aerial vehicle in Antarctica
Türkiye'deki yer istasyonu ile Antarktika'daki insansız hava aracı arasındaki haberleşme için uydu sistemi tasarımı
  1. Tez No: 823566
  2. Yazar: MERCAN İLAYDA BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Antarktika kıtası günümüzde birçok bilimsel çalışmaya doğal bir laboratuvar olarak hizmet etmektedir. Bu benzersiz çalışmalarda elde edilen verilerin farklı bölgelerdeki laboratuvar ve bilimsel çalışma alanlarına hızlı ve verimli bir şekilde aktarılması büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda geliştirilen insansız hava araçları ve uyduların bu çalışmalara teknolojik bir yenilik katmasıyla birlikte bu süreç hızlanmıştır. Antarktika sözleşmesi kapsamında bölgeye ait mevzuata bağlı kalarak günümüze ve geleceğe ışık tutacak önemli bilimsel çalışmalara imza atılmıştır. Bununla birlikte Türkiye yapmış olduğu bilimsel çalışmalara rağmen henüz söz sahibi pozisyonunda yer almamaktadır. Bu kapsamdaki statüsünü arttırabilmesi için bilimsel varlığını kanıtlaması gerekmektedir. Bu tezde yapılan çalışma ile birlikte Türk bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışmaların verimliliğini arttırmak adına hızlı bir veri transferini sağlayacak bir sistem tasarım ve analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Antarktika kıtasında belirlenmiş belli bölgeler üzerinden insansız hava aracı ile toplanmış verilerin alçak Dünya yörüngesinde (LEO) yer alan bir uydu üzerinden yer istasyonuna aktarımı üzerine optimizasyon ve link bütçe çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that the continent of Antarctica serves as a natural laboratory for numerous scientific studies. The rapid and efficient transfer of data obtained from these unique research endeavors to different laboratory and scientific workspaces in various locations is of great importance. In recent years, the integration of Unmanned Aerial Vehicles and satellites has introduced technological innovations to expedite this process. Adhering to regulations under the Antarctic Treaty, have contributed to significant scientific studies that shed light on the present and future. However, despite Türkiye's scientific contributions, it does not currently consultative status. To enhance its status, Türkiye needs to demonstrate its scientific presence. In this thesis, a system design and analysis study has been conducted to improve the efficiency of the scientific work carried out by Turkish scientists by enabling fast data transfer. The study focuses on optimizing and establishing a link budget for the transmission of data collected by UAV over specified regions in the Antarctic continent to a ground station via a satellite in Low Earth Orbit.