A decision making support model to determine appropriate credits for green building certification based on project delivery attributes
Yeşil bina sertifikasyonu için proje teslimi özelliklerine göre uygun kredilerin belirlenmesi için bir karar verme destek modeli
  1. Tez No: 823572
  2. Yazar: SENEM SEYİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMILIO PIZZI, PROF. DR. ESİN ERGEN PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Milano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yeşil bina projeleri (GB), yeşil olmayan binalara (NGB) kıyasla süreçlerinde kesinlikle daha yüksek karmaşıklığa neden olan entegre yeşil tasarım sistemlerinin ihtiyaçlarına yanıt vermek için farklı teknik disiplinlerin yüksek düzeyde karşılıklı bağımlılığını ve birbirine bağlılığını gerektirir. Yeşil bina süreçlerindeki yüksek düzeydeki karmaşıklık, NGB'lere kıyasla GB proje teslim süreci boyunca yalnızca daha fazla zaman ve maliyetle ilgili israfa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer spesifik kayıp türlerine de neden olur. Önceki çalışmalarda yeşil bina projeleri için bazı kayıp türleri ve ilgili temel nedenler belirlendi; ancak kayıpların ve ilgili temel nedenlerin kapsamlı bir şekilde tanımlanması ve sınıflandırılması, yeşil bina endüstrisi ve literatürü için hala hayati bir gereklilik olmaya devam etmektedir. Yeşil bina proje teslim sürecinde kayıp oluşumu, GB hedeflerinin ve gerekliliklerinin proje teslim ekibinin mevcut nitelikleri tarafından karşılanıp karşılanamayacağı sorusuyla doğrudan ilgilidir. Özellikle yeşil bina sertifikasyon süreci, proje ekibi için tüm proje teslim sürecinin karmaşıklık seviyelerini tamamen yükselten ek görevlere yol açan ayrıntılı gereksinimleri ve spesifikasyonları içerir. Yeşil bina sertifikasını alabilmek için öncelikle kredilerin yeşil bina derecelendirme sistemi altında kategorize edilen geniş bir kredi kümesi arasından seçilmesi gerekir. Daha sonra seçilen bu kredilerin ve yeşil bina derecelendirme sisteminin gereklilikleri proje ve proje ekipleri tarafından karşılanmalıdır. Seçilen yeşil bina sertifikasyon kredileri, proje ekibiyle ilgili GB proje teslim niteliklerine uygun değilse, yeşil bina tasarımı, inşaatı ve sertifikasyonunun ek gerekliliklerini yerine getirmeye çalışırken yüksek düzeyde zaman, para ve iş gücü israfına neden olabilir. Yeşil bina proje niteliklerinin dikkate alınması, GB proje tesliminin analizi ve optimizasyonu için kritik öneme sahiptir, çünkü proje özellikleri GB projelerinin genel başarısını belirleyen sonuçları etkiler. Bu nedenle, yeşil bina projelerinin karmaşıklığıyla başa çıkmak ve proje teslim niteliklerine uygun olarak uygun yeşil bina sertifikasyon kredilerini belirlemek için bir kılavuz sağlamak üzere bir karar verme modeline sahip olmanın açık bir gerekliliği vardır; ancak böyle bir model şu anda yeşil bina literatüründe mevcut değildir. Bu doktora çalışması, (1) yeşil bina proje teslim sürecindeki kayıpları ve ilgili temel nedenleri ayrıntılı olarak inceleyerek, (2) yeşil bina projelerinin hiyerarşik bir çerçeve altında başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamada önemli rol oynayan proje teslim özelliklerini analiz ederek bu ihtiyaçları ele almakta ve (3) yeşil bina sertifikasyonu için kaynak açısından verimli kredileri belirlemek amacıyla bu hiyerarşik çerçeveden çok kriterli bir karar verme destek modeli geliştirmeyi konu alır. Karar destek modeli geliştirme yolunda, öncelikle kayıp türlerini ve bunlara bağlı temel nedenleri tanımlayıp sınıflandırdım, daha sonra üç yeşil bina projesini içeren ve iki aşamalı Delphi yöntemi uygulanan vaka çalışmasıyla belirlediğim yeşil bina proje teslim sürecinin tasarım ve inşaat aşamalarında zaman ve maliyet üzerindeki olumsuz etkilerine göre sıralayarak aralarındaki neden-sonuç ilişkisini araştırdım. Bulgularımdan yola çıkarak, yeşil bina proje teslim sürecinde minimum kayıba imkan verirken yeşil bina projelerinin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için çok önemli rol oynayan iki yeşil bina proje teslimi özelliğine, yani proje ekiplerinin katılımının zamanlamasına ve proje ekiplerinin niteliklerine odaklandım. Bu iki özelliğe dayanarak, bu özelliklere göreceli ağırlıklar atamak ve karar verme destek modelimin temelini oluşturmak için hiyerarşik bir çerçeve oluşturdum. Araştırma vizyonuma ulaşmak için, uygun ve kaynak açısından verimli (yani zaman, maliyet ve iş gücü) yeşil bina sertifikasyonunu belirlemek için bu hiyerarşik çerçeveyi entegre bir karar destek modeline, yani Yeşil Bina-Kredi Seçimi (GB-CS) Modeli'ne dönüştürdüm. Yeşi bina proje tesliminin belirli özelliklerine uyan krediler. GB-CS Modeli, Delphi Yöntemi tabanlı ağırlık atama yaklaşımı ve TOPSIS'in birlikte kullanımını kullanır. GB-CS Modeli (1) Delphi Metodu tabanlı ağırlık atama süreci aracılığıyla hiyerarşik olarak tasarlanmış proje teslim niteliklerine göreli ağırlıklar belirler ve (2) TOPSIS aracılığıyla yeşil bina proje teslim niteliklerine uygun olarak uygun kredileri belirler. GB-CS Modelini BD+C Derecelendirme Sistemi kapsamında LEED® 2009 NC'yi temel alarak geliştirdim. GB-CS Modelini LEED® kayıtlı bir konut projesi üzerinde vaka çalışması yaparak test ettim ve doğruladım. Bu entegre çalışma, yeşil bina projeleri için süreç kayıplarının ilgili temel nedenleri ile birlikte tanımlanmasını ve sınıflandırılmasını şekillendirmekte ve aralarındaki neden-sonuç ilişkisini ortaya koymakta, bu sayede GB proje tesliminin optimizasyonuna yardımcı olan ve artan kayıpların temel nedenlerini en aza indirerek ve ilgili gizli maliyetleri azaltarak GB projelerinden daha iyi sonuçlar elde etmeye izin veren çok kriterli bir karar destek modeli olusturur. Bu çok kriterli model, bir yeşil bina derecelendirme sistemini takip etmeye karar vermeden önce projenin ve proje ekibinin özel koşullarını değerlendiren ve verimli ve etkili bir şekilde elde edilmesi daha olası olan uygun yeşil bina sertifikasyon kredilerini belirleyen, birbirine bağlı bir karar verme kılavuzu sağlar. Yeşil bina proje tesliminin belirli nitelikleri dikkate alınarak. düzgün seçilmiş yeşil bina sertifikasyon kredileri, yeşil bina proje tasarımı, inşaatı ve belgelendirmesinin ek gerekliliklerini yerine getirmek için üretilen aşırı kayıp seviyelerini azaltarak yeşil bina proje teslimini optimize edecektir. GB-CS Modeli, sürdürülebilirlik kararların sonuçlarını ölçen ve yeşil bina projelerinin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan uyarlanabilir bir rehberlik modeliyle yeşil bina proje teslimini kolaylaştırarak yeşil bina endüstrisine ve literatürüne üstünlük sağlamayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Green building (GB) projects require elevated levels of interdependency and interconnectedness of different technical disciplines to respond for the needs of integrated green design systems which definitely cause higher complexities throughout the processes of GB compared to the non-green buildings (NGBs). High levels of complexity in GB processes not only create higher time and cost related waste but also other specific types of waste throughout the GB project delivery process compared to the NGBs. Prior studies identified some of the waste types and related root causes for GB projects; however, a comprehensive identification and classification of waste and related root causes still remains to be a crucial necessity for the GB industry and GB literature. Waste generation within the GB project delivery process directly relates to the question whether the GB objectives and requirements can be fulfilled by the existing attributes of the project delivery team or not. Particularly, GB certification process embodies detailed requirements and specifications that lead to additional tasks for the project team which altogether elevate complexity levels of the whole project delivery process. In order to achieve GB certification, initially credits need to be selected among a large set of credits categorized under the GB rating system. Then the requirements of these selected credits and the GB rating system must be satisfied by the project and project teams. If selected GB certification credits are not suitable for the project team related GB project delivery attributes, elevated levels of time, money and labor could get wasted while attempting to fulfill the additional requirements of GB design, construction and certification. Considering GB project attributes is critical for the analysis and optimization of GB project delivery since project attributes affect the outcomes that determine the overall success of GB projects. Hence, there is an obvious necessity for having a decision-making model to tackle with the complexities of GB projects and provide a guideline for determining appropriate GB certification credits in accordance with the project delivery attributes; however, such a model is currently absent in the GB literature. This Ph.D. study addresses these needs by (1) by examining waste and related root causes in detail for GB project delivery process, (2) analyzing project delivery attributes that play major role in ensuring successful completion of GB projects under a hierarchical framework, and (3) developing a multi-attribute decision making support model from this hierarchical framework to determine resource efficient credits for GB certification. On the road of developing a decision making support iii model, I initially identified and classified waste types and related root causes, then investigated the cause-effect relation between them by ranking them according to their negative impacts on time and cost in design and construction phases of GB project delivery process determined from a case study that includes three GB projects and performing a two-rounded Delphi Method. Drawing from my findings, I focused on two GB project delivery attributes, i.e. timing of project teams' involvement and qualifications of project teams, which play a crucial role for ensuring successful completion of GB projects while enduring minimal waste in GB project delivery process. Based on these two attributes, I built a hierarchical framework to assign relative weights to these attributes, and to constitute the basis of my decision making support model. Towards the achievement of my grand vision, I developed this hierarchical framework into an integrated decision making support model, namely Green Building-Credit Selection (GB-CS) Model, to determine appropriate and resource efficient (i.e. time, cost and labor) GB certification credits that suit the particular attributes of GB project delivery. The GB-CS Model employs the combined use of Delphi Method based weight assignment approach and TOPSIS. The GB-CS Model (1) designates relative weights to hierarchically designed project delivery attributes through Delphi Method based weight assignment process, and (2) determines appropriate credits in accordance with GB project delivery attributes via TOPSIS. I developed the GB-CS Model based on LEED® 2009 NC under BD+C Rating System. I tested and validated the GB-CS Model by conducting a case study on a LEED® registered residential project. This integrated study formalizes the identification and classification of process waste with their related root causes for GB projects and reveals the cause-effect relationship between them which come together as a multi-attribute decision making support model that aid the optimization of GB project delivery and allows obtaining better outcomes from GB projects through minimizing the root causes of elevated waste and mitigating associated hidden costs. This multi-attribute model provides an interconnected decision making guideline which assesses the particular conditions of the project and project team before deciding to follow a GB rating system and determines the appropriate GB certification credits that are more likely to be obtained in an efficient and effective manner considering the particular attributes of GB project delivery. Properly selected GB certification credits would optimize GB project delivery by mitigating the excess levels of waste generated to fulfill the additional requirements of GB design, construction and certification. The GB-CS Model proposes to give the GB industry and literature the upper hand by facilitating GB project delivery with an adaptive guidance model that quantifies the outcomes of Green decisions and ensures the successful completion of GB projects.