Antalya ilindeki 1. sınıf tatil köyleri ve 4-5 yıldızlı otellerde animasyon hizmetleri
  1. Tez No: 32427
  2. Yazar: SELMA ÇERİBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Animasyon kavramının; boş zaman değerlendirme (leisure) ve rekreasyon kavramları ile birlikte ele alınıp, ortak ve farklı özellikleri nin ise bilinmesi gerekir. Boş zaman değerlendirme, çalışılmayan zaman dilimini içermek tedir, boş zaman diliminin de bir bölümüdür. Her boş zaman değerlendirilen boş zaman değildir. Rekreasyon, iş dışındaki aktivitelerin boş zaman değerlendirme İçin engaje edilmiş olmasıdır. Boş zaman değerlendirme ve rekreasyon bazen aynı anlamda kullanılmaktadır. Birbirlerinden farklı olan bu kavramlardan boş zaman değerlendirme, bir zaman dilimini, rekreasyon ise aktiviteleri içermektedir. Animas yonda ise, kişiye canlılık vererek bir aktiviteye katılmayı cezbetmek sözkonusudur. Animasyon hizmetlerinin konaklama tesislerinde sunulmasında rekreasyon aktiviteleri önemli bir araçtır. Rekreasyon sa hasında yaratılmış olan kültür birikimi animasyon faaliyetlerini zenginleştirecektir. Animasyon faaliyetlerine Antalya ili bazında bakıldığında, konak lama tesislerine rekabet etme gücü verdiği, turistlerin ve tur operatörlerinin tesis seçiminde büyük rol oynadığı gözlenmektedir. Günümüzde turistleri uzun süreli tesislerde tutabilmek için onlarda canlılık yaratacak, sıkılmalarını önleyecek aktivitelere gerek vardır. Bu da animasyon faaliyetlerinin Türk kültürü temel alınarak zenginleştirilmesi sonucu Türkiye'ye gelen turistleri memnun edecek ve tekrar ülkemize gelmelerini sağlayacaktır.11 Antalya ilinde animasyon faaliyetleri 1965 yılında Club Med tesi sinin kurulması ile başlamış, Fransız kökenli bu tip tatil köylerinin sayısının artması ile yaygınlaşmıştır. Antalya ilindeki animatörlerin nereden yetiştiğine baktığımızda ya Club Med'lerde çalıştığını ya da buralarda yetişen bir animator ta rafından yetiştirildiğini görüyoruz. Animasyon aktivitelerine baktığı mızda ise, sanki tatil köyleri arasına karbon kağıdı koymuşcasma bir benzerlik görülüyor., Bu da ildeki animasyon aktivitelerinin artık ye niliğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Ürün farklılaştırılması gereği kendisini ciddi boyutlarda hissettirmektedir. Bunun için de animas yon faaliyetlerini yürüten kişilerin bu konuda eğitilmesi gerekliliği or taya çıkmaktadır. Tatil köylerinde verilen 3-4 haftalık eğitim sürecinin yetersiz ol duğu görülmektedir. Tatil köyleri eğitim çalışmalarında yalnız bıra kılmamalıdır. Fakat bu görevin kimin tarafından üstlenileceği hak kında kimsenin bir fikri yoktur. Su sporlarının çeşitli yabancı kuruluşlara ihale edilerek elden çıkması gibi animasyon aktivitelerinin her birinde çeşitli kuruluşlara ihalesi pek uzak görülmemektedir. En kısa zamanda turistik merkez lerde Tatil Köylerinin bir araya gelerek kendilerinden çok o bölgeyi düşünecek bir grup oluşturup, araştırma ve danışmanlık görevini yü rütecek bir komisyon haline getirmelidirler. Ancak bu şekilde olduk tan sonra çeşitli kuruluşlar, kendilerini destekleyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Animation is named sometimes leisure or recreation. But it has some defference. Lusure, is time, but all free time isn't leisure time. Recreation is activity which will do in leisure time. Leisure and recreation are used same meaning. But they have some difference. Leisure is time. But recreation is activity. Animation is a activity which everybody wants participating, animation contain recreation activity in accomadiation. Many activity is in recreation will be animation richness. If we think about animation for antalya, we see animation will be acomedation stronger. Tourist or tour operator will choose ecommadation which has animation. Nowadays, acomadation must do animation if, they haven't animation, tourists go another hotel. Every *acomadation will do animation about Turkish Culture if we do that they glad and come again. Animation has began since 1965 from GlubMed. All animator worked in Club Med in Antalya or their chef worked in Club Med. Animation activities are all same in every holiday village. This fact is showing us Antalya need new animation activities. They must be educated about this subject. Because is cerious problem this area.IV Animation work shop is about three or four weeks not enough for animator. Holiday village isn't being lonely this subject. But nobody have an idea who do this duty. Water sport is organized by foreign. I think animation will be organized some people out of accomadation. As soon as possible all holiday village in all tourism center must work together. They need a comite who work for tourism center about animation.