Mekanik ventilatöre bağlı preterm yenidoğanlara uygulanan pozisyonların fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of positions on physiological parameters of preterm neonates receiving mechanical ventilation
  1. Tez No: 823601
  2. Yazar: YAREN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan mekanik ventilatöre bağlı preterm yenidoğanlara günlük rutin bakım sırasında uygulanan sırtüstü (supine), yüzüstü (prone), sağ lateral, sol lateral ve çeyrek yüzüstü pozisyonların, preterm yenidoğanların fizyolojik parametreleri (oksijen satürasyonu, kalp atım hızı, solunum sayısı) üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gerekçe ve Yöntem: Araştırma, randomize çapraz tasarımlı deneysel bir çalışma olarak Ağustos 2022 - Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde mekanik ventilatör tedavisi alan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 preterm yenidoğanla yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen preterm yenidoğanlar, çapraz tasarım kullanılarak beş farklı pozisyona (sırtüstü, yüzüstü, sağ lateral, sol lataral, çeyrek yüzüstü) yerleştirilmiştir. Veriler, Preterm Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu ve Preterm Yenidoğan Fizyolojik Değişken İzlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ile Kolmogorv Smirnow testi, Wilcoxon testi, Friedman testi, Bonferroni testinden faydalanılmıştır ve p0,05). Sonuç: Bu araştırma sonucunda, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatör tedavisi alan preterm yenidoğanların oksijen satürasyonu değerlerinin, yüzüstü ve çeyrek yüzüstü pozisyonlarında anlamlı olarak daha yüksek olduğu ve kalp tepe atımı değerlerinin ise sol lateral pozisyonda anlamlı olarak“normal değerler aralığında”daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned as an experimental study with a randomized crossover design to determine the effect of supine, prone, right lateral, left lateral, and quarter prone positions used during daily routine care in the neonatal intensive care unit on physiological parameters (oxygen saturation, heart rate, respiratory rate) of preterm neonates receiving mechanical ventilation. Materials and Methods: The study was conducted as a randomized crossover experimental study with 40 preterm newborns who received mechanical ventilator therapy and met the inclusion criteria at the Health Sciences University Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit between August 2022 and December 2022. Preterm newborns included in the study were placed in five different positions (supine, prone, right lateral, left lateral, quarter prone) using a diagonal design. Data were collected using Preterm Newborn Descriptive Information Form and Preterm Newborn Physiological Variable Follow-up Form. In the analysis of the data obtained in the study, descriptive statistical analyzes and Kolmogorv Smirnow test, Wilcoxon test, Friedman test, Bonferroni test were used and p0.05). Conclusion: As a result of this study, it was determined that the oxygen saturation values of preterm newborns who received mechanical ventilator treatment in the neonatal intensive care unit were significantly higher in the prone and quarter prone positions, and the peak heart rate values were significantly lower in the left lateral position, within the“normal values”range.