Spinal stabilizasyon uygulanan hastalarda intraabdominal basıncın intraoperatif kanama miktarı, ventilasyon parametreleri, hemodinamik parametreler ve postoperatif akut böbrek hasarı gelişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 823607
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Spinal stabilizasyon operasyonları prone pozisyonda gerçekleştirilen operasyonlar olup pozisyona ve cerrahiye bağlı artan intraabdominal basınç solunum sistemi, dolaşım sistemi, intraabdominal organ perfüzyonları ve kanama miktarı üzerine olumsuz etkilere sahiptir. Bu amaçla hastanemizde 2022-2023 tarihleri arasında Beyin Cerrahi Anabilim dalı tarafından prone pozisyonda opere edilen lomber ve torakal spinal stabilizasyon operasyonu olan hastaların kanama miktarları, solunumsal parametrelerin değişimi, hemodinamik parametrelerin değişimi ve postoperatif akut böbrek hasarı gelişimlerini incelemeyi amaçladık. Araştırmamıza prone pozisyonda lomber veya torakal spinal stabilizasyon uygulanacak 18 yaş üzeri bilinen kanama pıhtılaşma problemi olmayan antikoagülan ve antiplatelet ilaç kullanmayan daha önce spinal veya intraabdominal cerrahi geçirmemiş 62 hasta dahil edildi. Hastaların intraoperatif supin pozisyonda ve prone pozisyonda her saat başı intraabdominal basınç ölçümleri, hemodinamik ve solunumsal parametreleri, kanama miktarları, kan gazı analizleri kaydedilmiştir. Ayrıca preoperatif ve postoperatif böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri incelenmiştir. Çalışmamızda obez hastalardaki kanama miktarı normal hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olmuştur. Obez hastaların prone pozisyona bağlı hemodinamik açıdan daha fazla baskılanmaya maruz kaldığı, akciğer basınçlarının daha fazla arttığı tespit edilmiştir. Hastaların hiçbirinde KDIGO kriterlerine göre akut böbrek hasrı gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak prone pozisyon İAB artışı ve buna sekonder intraoperatif kanama ile ilişkili bulunmuştur. Hastalara pozisyon verilirken batının serbestleştirilmesi önem arz etmektedir. Hastaların intraoperatif kanama miktarı yakından takip edilerek yeterli miktarda sıvı ve gerekiyorsa eritrosit replasmanında geç kalınmamalıdır. Hastaların alveoler barotravma riskini azaltmak için inspiratuar tepe basıncı başta olmak üzere ventilatör parametrelerinin yakın takibi gereklidir. Hastalar postoperatif AKİ açısından mutlaka değerlendirildikten sonra taburculuk düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Spinal stabilization operations are performed in the prone position, and the increased intra-abdominal pressure due to the position and surgery has adverse effects on the respiratory system, circulatory system, intra-abdominal organ perfusions and the amount of bleeding. For this purpose, we aimed to investigate the amount of bleeding, changes in respiratory parameters, changes in hemodynamic parameters and the development of postoperative acute kidney injury in patients who underwent lumbar and thoracic spinal stabilization operation in the prone position by the Department of Neurosurgery between 2022 and 2023 in our hospital. In our study, 62 patients over the age of 18, who will be underwent lumbar or thoracic spinal stabilization in the prone position, and who have no bleeding and coagulation problems, who do not use anticoagulants and antiplatelet drugs, and who have not undergone spinal or intra-abdominal surgery before, were included. Intra-abdominal pressure measurements, hemodynamic and respiratory parameters, amount of bleeding, blood gas analyzes of the patients in the intraoperative supine and prone positions were recorded hourly. In addition, preoperative and postoperative kidney function tests and liver function tests were examined. In our study, the amount of bleeding in obese patients was statistically significantly higher than in normal patients. It has been determined that obese patients are exposed to more hemodynamic suppression due to prone position, and their lung pressures increase more. Acute kidney injury was not observed in any of the patients according to the KDIGO criteria. In conclusion, the prone position was associated with increased IAP and intraoperative bleeding. It is important to free the abdomen while positioning the patients. The amount of intraoperative bleeding of the patients should be followed closely and it should not be delayed in the replacement of sufficient amount of fluid and, if necessary, erythrocyte. Monitoring of ventilator parameters, especially peak pressure, is required to reduce the risk of alveolar barotrauma. Discharge should be considered after patients are evaluated for postoperative AKİ.