İntörn doktorların epilepsiye ilişkin ilk yardım bilgi durumlarının video simülasyon eğitimi öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
The assessment of intern doctors' first aid knowledge regarding epilepsy before and after video simulation training
  1. Tez No: 823606
  2. Yazar: MERVE KODALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören intörn doktorların epilepsi ve epilepsiye ilişkin ilkyardım konusunda tutum ve bilgi durumlarını, bilgi düzeylerini etkileyen faktörleri tespit etmek, video simülasyon eğitiminin ilkyardım bilgilerini geliştirip geliştirmediğini değerlendirmek, tıp eğitimi içerisinde epilepsi ve epilepsiye ilişkin ilkyardım eğitiminin yeterliliğini araştırmaktı. Gereç-Yöntem: Müdahale araştırması yapılan bu çalışmanın evrenini Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı dönem 6 eğitimini tamamlamış intörn doktorlar oluşturmaktadır. Öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini, epilepsi-epilepsiye ilişkin ilkyardım bilgi düzeylerini, epilepsi ve ilk yardım geçmişlerini, video eğitimi değerlendirilmesini içeren toplam 20 sorudan oluşan bir anket formu hazırladık. Anket içerisinde bilgi soruları mevcuttu ve bu anketten alınabilecek en yüksek puan 21 olarak hesaplandı. Epilepsi, nöbetler, nöbetin tedavisi ve nöbet anında ilk yardımın önemini içeren kısa bilgiler ile nöbet geçiren bir maket üzerinde ilk yardım eğitimi verdiğimiz bir video oluşturduk. Toplam 102 kişiden oluşan intörn grubu anket formunu doldurduktan sonra aynı intörn grubuna eğitim videomuzu izlettik. Video sonrası aynı anket formu tekrar aynı intörn grubu tarafından dolduruldu. Bulgular: Video eğitimi öncesi yaş, cinsiyet, kendinde ya da birlikte yaşadığı kişilerde epilepsi olması durumu alınan toplam puanı etkilemedi, anlamlı fark oluşturmadı. İntörn doktorların %97'sinin daha önce ilk yardım eğitimi aldığı, %21'nin daha önce ilk yardım müdahalesinde bulunduğu saptandı. Epilepsi nöbetindeki klinik bulgular, nöbet esnasında güvenli pozisyon sağlanması, nöbet anında ambulansın aranma koşulları konusunda video eğitimi sonrası bilgi düzeyinde anlamlı artış saptandı. Daha önce epilepsi nöbeti geçiren kişi görmeyen grupta, ''Görseniz neler hissederdiniz?'' soruna verilen ''Yardım ederim'' cevabı eğitim öncesi %82, eğitim sonrası %91 oranında idi. Daha önce epilepsi nöbeti geçiren kişi gören grupta ''Gördüğünüzde neler hissettiniz?'' soruna verilen ''Yardım ettim'' cevabı ise %40 oranında idi. ''İlkyardım bilginiz sizce yeterli mi?'' sorusuna verilen cevaplar eğitimi öncesi %38 ''Evet'', %55 ''Kısmen'', %7 ''Hayır'' iken eğitim sonrası %47 ''Evet'', %49 ''Kısmen'', %4 ''Hayır'' idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to determine the attitudes and knowledge levels of medical intern students at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine regarding epilepsy and first aid for epilepsy, to identify factors affecting their knowledge levels, to evaluate the effectiveness of video simulation training in improving their first aid knowledge, and to investigate the adequacy of medical education in terms of first aid training for epilepsy and seizures. Materials-Methods: This intervention study was conducted with medical intern students who completed their sixth year of education in the 2021-2022 academic year of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. The participants' socio-demographic characteristics, knowledge levels related to epilepsy and first aid for epilepsy, their history of encounters with epilepsy and first aid, and evaluations of the video training were collected using a questionnaire consisting of a total of 20 questions. The questionnaire included knowledge-related questions, and the highest possible score that could be obtained from the questionnaire was calculated as 21. A video was created, providing brief information about epilepsy, seizures, their treatment, the importance of first aid, and a demonstration of first aid on a seizure model. A total of 102 medical interns completed the questionnaire, and after that, they were shown the educational video. The same questionnaire was filled out again by the same group of interns after the video. Results: Age, gender, and personal or familial history of epilepsy did not significantly affect the total scores obtained before video training. It was found that 97% of the intern doctors had received previous first-aid training, and 21% had previously performed first-aid interventions. Following the video training, a significant increase in knowledge level was observed regarding clinical signs of epilepsy seizures, ensuring a safe position during seizures, and conditions for calling an ambulance during a seizure. In the group that had never witnessed a seizure beforehand, the response“I would help”to the question“What would you feel if you saw someone having a seizure?”increased from 82% before the training to 91% after the training. In the group that had witnessed a seizure before, the answer“I helped”to the question“What did you feel when you witnessed a seizure?”was 40%. In response to the question“Do you consider your first aid knowledge sufficient?”, the answers were 38% Yes, 55% Partly, and 7%“No”before the training, while after the training, the answers were 47% Yes, 49% Partly, and 4% No.