Sabit sermaye yatırımlarının borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin performansı üzerine etkileri: Kimya, ilaç, petrol, lastik ve plastik ürünler sektörü üzerine uygulama
The effects of fixed capital investments on the performance of companies traded in borsa İstanbul: Application on the chemical, pharmaceutical, petroleum, rubber and plastic products sector
- Tez No: 823622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sabit sermaye yatırımları reel yatırım çeşitlerinden biri olup mikro düzeyde firmaların makro düzeyde ekonomideki finansal göstergelerin değişimini sağlar. Sabit sermaye yatırımlarının artış ya da azalışı firmalarının üretim, yatırım, dış ticaret ve istihdam gibi önemli göstergelerini etkileyerek firmaların finansal performanslarını da etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, firmaların sabit sermaye yatırımlarının şirketlerin performansı üzerindeki etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu kapsamda, Borsa İstanbul'da imalat sektörünün alt sektörlerinden biri olan kimya, ilaç, petrol, lastik ve plastik ürünler sektöründe bulunan 37 adet halka açık firmanın bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılsonu finansal tablolarından elde edilen değişkenler çoklu regresyon analizi yöntemiyle test edilmiştir. Performans ölçütü bağımlı değişken olarak literatürde sıklıkla kullanılan Tobin's q değeri kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında kullanılan çoklu regresyon analizinden elde edilen sonuçlara istinaden; sabit sermaye yatırımlarının firma performansıyla aynı yönlü etkiye, diğer bağımsız değişkenler olan cari oran ve firma büyüklüğünün ise firma performansı ile ters yönlü etkiye sahip oluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fixed capital investments are one of the types of real investments and enable companies at micro level to change financial indicators in the economy at macro level. The increase or decrease in fixed capital investments has the potential to affect the financial performance of companies by affecting important indicators such as production, investment, foreign trade and employment. In this direction, the aim of the study is to investigate whether the fixed capital investments of the companies have an effect on the performance of the companies. In this context, the variables obtained from the independently audited 2021 year-end financial statements of 37 publicly traded companies in the chemical, pharmaceutical, petroleum, rubber and plastic products sector, which is one of the sub-sectors of the manufacturing sector in Borsa Istanbul, were tested with the multiple regression analysis method. Tobin's q value, which is frequently used in the literature, was used as a performance criterion dependent variable. Based on the results obtained from the multiple regression analysis used in this study; It shows that fixed capital investments have the same effect with firm performance, while the other independent variables, the current ratio and firm size, have the opposite effect with firm performance.