Stoklarda önemlilik seviyesinin belirlenmesi ve bağımsız denetçi görüşleri üzerine etkisi
Determining the level of materiality in inventories and its impact on the independent auditor's opinions
- Tez No: 823621
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stoklarda önemlilik seviyesinn belirlenmesi ve bağımsız denetçi görüşleri üzerine etkisi adlı tez çalışması, bağımsız denetimde stoklarlarda önemlilik seviyesinin belirlenmesi ve bağımsız denetçinin görüşü üzerine etkisine ilişkin bir araştırma sunmaktadır. Bu çalışma bağımsız denetçilerin stoklar özelindeki mesleki yargıları hakkında bulgulara ulaşmaktır. Çalışmanın kapsamı anket yöntemi ile yapılan saha araştırmasının SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) paket programları yardımıyla analiz edilmesinden oluşmaktadır. Tezin temel hedefi, stoklarda önemlilik seviyesi, yaklaşım, planlama ve denetim tekniklerine katılma düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, denetim alanında çalıştıkları süre, denetledikleri dosya sayısı yönünden incelenmesi, önemlilik seviyesinin denetçi görüşü üzerine etkisi ve stokların denetiminde uygulanan tekniklerin denetçinin görüşüne etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, İstanbul ilindeki Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş denetim şirketlerinde çalışan denetçilere online anket yöntemi ile hipotezlere yönelik sorular sorulmuştur. Söz konusu anket beşli likert tipinde ölçekler kullanılarak hazırlanmıştır. Ankete ilişkin sonuçlar istatistiki metotlar ile incelenerek yorumlanmıştır. Sonuçlar, stoklarda önemlilik seviyesi, yaklaşım, planlama ve denetim tekniklerine katılma düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, denetim alanında çalıştıkları süre, denetledikleri dosya sayısı yönünden incelenmesi yönünde belirgin farklılıkların meydana geldiğini, önemlilik seviyesinin hatalı belirlenmesinin denetçi görüşünün yanlış verilmesine neden olduğunu ve stokların denetiminde uygulanan tekniklerin denetçi görüşüne etki edeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a research on determining the materiality level in inventory for external auditing and its impact on the auditor's opinion. The scope of this study aims to obtain findings about auditors' professional judgments regarding inventory. The study consists of analyzing a field survey conducted through the questionnaire method using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software package. The main objective of the thesis is to examine the materiality level in inventory, levels of involvement in approach, planning, and auditing techniques in terms of gender, age, educational background, duration of working in the audit field, and the number of files audited. Additionally, it aims to reveal the impact of materiality level on the auditor's opinion and the effects of applied techniques in auditing inventory on the auditor's opinion. In this study, auditors working in audit firms affiliated with the Public Oversight, Accounting, and Auditing Standards Authority in Istanbul were asked questions related to the hypotheses through an online survey method. The survey was prepared using a five-point Likert scale. The results of the survey were analyzed and interpreted using statistical methods. The findings indicate significant differences in the materiality level in inventory, levels of involvement in approach, planning, and auditing techniques concerning gender, age, educational background, duration of working in the audit field, and the number of files audited. It is shown that incorrectly determining the materiality level positively affects the auditor's opinion being provided incorrectly, and the techniques applied in auditing inventory have an impact on the auditor's opinion.