The social construction of reality in Chuck Palahniuk's 'Diary'
Chuck Palahniuk'in 'Günce' adlı romanında gerçekliğin sosyal inşası
  1. Tez No: 823626
  2. Yazar: EDANUR KEMERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlar olarak, toplumumuzun biz doğmadan önce hikaye anlatıcılığı yoluyla geliştirdiği ve sürdürdüğü anlatılar, mitler, inançlar, davranışlar, standartlar ve rollerle büyür ve şekilleniriz. İnşa edilen bu toplumsal gerçeklikler toplumdan topluma farklılık gösterse de, toplumun bireyleri tarafından yaratılan ve dışsallaştırma, nesneleştirme ve içselleştirme süreçlerinin ardından bir güç haline gelen toplumsal kurumlar tarafından çeşitli yollarla meşrulaştırılır ve bireylere dayatılır. Dayatılan bu gerçekliklerin inşası, sürdürülmesi, meşrulaştırılması ve toplum üyelerinin kimlik gelişimi üzerindeki etkileri, bu tezin kuramsal çerçevesini oluşturan sosyal inşacılık üzerinden incelenmekte ve tartışılmaktadır. Bu tezde, Amerikalı yazar Chuck Palahniuk'in Diary adlı eserindeki kapalı ada toplumu, toplumsal kurumları ve kadın ressam miti incelenerek, toplumun bu gerçekliğin gerektirdiği rolleri bireylere nasıl dayattığı vurgulanmaktadır. Bu analiz yapılırken Peter Berger ve Thomas Luckmann'ın, Alfred Schutz'un fenomenolojisinin öncülüğünü yaptığı gerçekliğin toplumsal inşası kavramı ile birlikte gerçekliğin dilsel inşasında dilin, hikâye anlatımının ve mit üretiminin önemi vurgulanmıştır. Diary'i sosyolojik bir bakış açısıyla inceleyen bu tez, edebi bir metni analiz etmenin yorumlayıcı merceğini genişletmekle birlikte sosyal, kültürel ve tarihsel yönlerin çok boyutlu bir şekilde araştırılmasına olanak tanırken, edebiyat ve toplum arasındaki etkileşim için daha derin bir takdir geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As humans, we grow and are shaped by the narratives, myths, beliefs, behaviors, standards, and roles that our society develops and perpetuates through storytelling before we are born. Although these constructed social realities vary from society to society, they are legitimized by various means and imposed on individuals by social institutions, which are created by the individuals of the society and then become a power after the processes of externalization, objectification, and internalization. The construction, maintenance, and legitimation of these imposed realities and their effects on the identity development of the members of society are examined and discussed through social constructionism, which constitutes the theoretical framework of this dissertation. This dissertation analyzes the enclosed island society, its social institutions, and the myth of the female painter in the American author Chuck Palahniuk's Diary, highlighting how society imposes the roles required by this reality on individuals. While making this analysis, Peter Berger and Thomas Luckmann's concept of the social construction of reality, pioneered by Alfred Schutz's phenomenology, was emphasized along with the importance of language, storytelling, and mythmaking in the linguistic construction of reality. By examining Diary from a sociological point of view, this dissertation aims to broaden the interpretive lens of analyzing a literary text, allowing for a multidimensional exploration of social, cultural, and historical aspects while fostering a deeper appreciation for the interplay between literature and society.