Necmüddin Muhammed B. Musa es-Seravi'nin Risale Fi'l mantık adlı eserinin Tahkik, tercüme ve Değerlendirmesi
Critical edition, translation and analysis of Necmüddin Mühammed B. Musa Es-Seravi's Book Risale Fi'l-Mantık
- Tez No: 823625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Necmüddin Muhammed b. Musa es-Serâvî'nin Risale fi'l-Mantık adlı eserinin tahkik, tercüme ve değerlendirmesi olacaktır. Çalışmaya konu olan Risâle fi'l-Mantık muhtasar tarzda kaleme alınan mantık eserlerinden biridir. Muhtasar tarzda olmasına karşın eserde klasik mantığın bütün konuları incelenmiştir. Bu sebeple çalışma; giriş, eserin tasavvurat ve tasdikat olmak üzere iki ana başlıkta değerlendirilmesi, tahkik ve tercümesinden oluşmaktadır. Sonuç kısmında Risâle fi'l-Mantık eserinin içerik olarak bir değerlendirilmesi yapılmakta ve diğer mantık eserleri ile arasındaki farklar ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a critical edition, translation, and analysis of Necmüddin Muhammed b. Musa as-Sarâvî's book Risale fi'l-Mantık. Risâle fi'l-Mantık, which is the subject of the study, is one of the works of logic written in a concise style. Though it has a concise style, all the subjects of classical logic are analysed in the work. For this reason, the study consists of the introduction, the evaluation of the work under two main headings as assents and syllogism, its critical edition and its translation. In the conclusion section, evaluation of the Risâle fi'l-Mantık work is made and the differences between it and other logic works are tried to be revealed.