Anadolu'daki Hristiyan kutsal mekânları ve Hristiyanlar açısından önemi
Christian sacred places in Anatolia and their importance for Christians
  1. Tez No: 823637
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİNPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kutsal mekân, Kutsal'ın bir yerde ortaya çıkmasıyla diğer mekânlardan ayrılan yerdir. Kutsalın bazı işaretlerle ortaya çıkmasıyla o yer artık farklı bir yer konumuna gelmektedir. Kutsal mekânın, huzur ve güvenin hâkim olduğu yer olduğuna inanılır. Bir mekânın kutsallık kazanması kendiliğinden veya tesadüfen değil, doğaüstü, ilahî bir gücün orada tezahür etmesi sonucu gerçekleşir. Bir mekânın kutsallığı ya tanrı ya da din kurucusu tarafından bildirilir veya peygamber ya da azizlerin hatıralarıyla oluşur. Bu çalışmada Anadolu'daki Hristiyan kutsal mekânları ve Hristiyanlar açısından önemi incelenmiştir. Bu amaçla ilk olarak Hristiyanlığın genel tarihi, Anadolu topraklarında yayılma süreci, Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir yere sahip olan Pavlus'un Anadolu'daki gezileri, Anadolu'da toplanan konsiller ve Hristiyanlığın bölünme sürecine değinilmiş; sonrasında ise Anadolu topraklarındaki önemli Hristiyan kutsal mekânları (İlk Yedi Kilise, Hierapolis St. Katedrali, St. Paul Kilisesi, Ayasofya, Meryem Ana Evi, Sümela Manastırı …) inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sacred space is the region separated from other spaces by the emergence of the Sacred in a place. With the emergence of the sacred with some signs, that place now becomes a different place. It is believed that the holy place is the place where peace and security prevail. The sanctification of a place does not happen spontaneously or by chance, but as a result of the manifestation of a supernatural, divine power there. The sanctity of a place is either declared by a god or religion founder, or formed by the remembrance of prophets or saints. In this study, the Christian holy places in Anatolia and their importance for Christians were examined. For this purpose, first of all, the general history of Christianity, the process of spreading in Anatolia, the travels of St. Paul, who had an important place in the spread of Christianity, in Anatolia, the councils gathered in Anatolia and the division process of Christianity were mentioned; Afterwards, important Christian holy places in Anatolian lands (The First Seven Churches, Hierapolis St. Cathedral, St. Paul's Church, Hagia Sophia, Virgin Mary's House, Sumela Monastery…) has been the subject of review.