Çalışan kadınlarda iş-aile, aile-iş çatışması (Karaman örneği)
Work-family, family-work conflict in working women (The case of Karaman)
- Tez No: 823638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İş hayatındaki kadın sayısının hızla artması, toplumsal konumlarındaki farklılıklar, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine dayatılan profesyonel roller, ev ve iş rolleri arasındaki denge mücadelesi, iş dünyasının bireysel, ev ve mesleki görünürlüğünü artırmıştır. Özellikle bu durum Karaman gibi taşra illerde kadınların dindarlık ve iş-aile, aile-iş çatışması düzeyleri üzerinde toplumsal ve kurumsal baskılardan dolayı etkilenmektedir. Bu çalışma ile Karaman ilinde evli kadın sağlık çalışanlarının iş-aile, aile-iş çatışma durumlarını ve bunun dindarlıkla ilişkisi incelenmiştir. Bunun için Karaman ilinde 163 evli kadın sağlık çalışanına ulaşılmış ve onlara iş-aile, aile-iş çatışma ölçeği, iş doyum ölçeği, dindarlık ölçeği ve demografik bilgiler içeren 45 soruluk bir anket uygulanmıştır. Böylece kadın çalışanların çatışma düzeyleri, dindarlık düzeyleri ve iş- aile, aile-iş çatışması ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileşim tespit edilmiştir. Katılımcıların verdikleri cevapların dağılımı frekans analizleri ile sayı ve yüzde olarak hesaplanmıştır. Dindarlık ve çatışma düzeyleri için tanımlayıcı istatistiksel analizler yapılmıştır. Düşük ve yüksek dindarlık düzeyleri arasındaki farklılığın belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi gruplar arasındaki farklılığın detaylarının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır. Demografik ve tezin amacına yönelik sorulara verilen cevaplar ile dindarlık ve iş-aile, aile-iş çatışma düzeyleri arasındaki ilişkiler oluşturulan çapraz tablolar ile değerlendirilmiştir. Ayrıca her bir demografik ve tezin amacına yönelik sorulara verilen cevapların dindarlık ve iş-aile, aile-iş çatışma düzeylerine olan etkisi tek değişkenli varyans analizi ile istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Son olarak ise dindarlık ve iş-aile, aile-iş çatışması düzeyleri arasındaki ilişkiler çapraz tablolar ile ortaya konulmuş, aralarındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile ortaya konulmuştur. Kadın sağlık çalışanlarında yürütülen bu çalışmada, katılımcıların dindarlıkları iki grupta değerlendirilmiş olup, %17'si düşük, %82.8'i ise yüksek dindarlık düzeyine sahiptir. Genel olarak katılımcıların önemli bir bölümünün dindarlık düzeyinin yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrı düşük ve yüksek dindarlık düzeyine sahip katılımcıların puanları arasında istatistiksel olarak önemli farklılık olduğu bulunmuştur. Katılıcılarda belirlediğimiz ikinci ölçeğimiz olan iş-aile, aile-iş çatışması düzeylerine göre evli kadın sağlık çalışanlarının %6.1'i düşük, %72.4'ü orta ve %21.5'i ise yüksek çatışma düzeyine sahip olduğu bulunmuştur. Katılımcıların dindarlık düzeyleri ile iş-aile, aile-iş çatışması düzeyleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde, dindarlık düzeyi düşük ve yüksek olan katılımcıların iş-aile, aile-iş çatışmasının daha çok orta düzeyde yoğunlaştığı bulunmuştur. Buna rağmen yüksek iş-aile, aile-iş çatışmasına sahip olan katılımcıların dindarlık düzeyinin yüksek olduğu, düşük dindarlığa sahip olan katılımcılarda ise iş-aile, aile-iş çatışmasın düşük olduğu bulunmuştur. Yapılan korelasyon ve regresyon analizlerine göre ise olan katılımcıların ise dindarlık ve iş-aile, aile-iş çatışması düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The quick increase in the number of females in business life, differences in their social situations, the professional roles imposed on traditional gender roles, and the struggle to balance between home and work roles have increased the individual, home, and occupational visibility of work-family, family-work conflict. This situation is mainly affected by social and institutional pressures on women's levels of religiosity and workfamily, family-work conflict in rural provinces such as Karaman. This study examined the work-family, family-work conflict situations of married female health workers in Karaman and their relationship with religiosity. For this purpose, 163 married female health workers in Karaman were reached, and a 45-question questionnaire including a work-family, family-work conflict scale, job satisfaction scale, religiosity scale, and demographic information was applied to them. Thus, the relationship and interaction between conflict levels, religiosity levels, work-family, family-work conflict and religiosity levels of female employees were determined. The distribution of the answers given by the participants was calculated as numbers and percentages by frequency analysis. Descriptive statistical analyses were made for religiosity and conflict levels. Tukey HSD test was used to determine the differences between low and high levels of religiosity, oneway analysis of variance, to determine the details of the difference between groups. The relationships between the answers given to the demographic questions and the purpose of the thesis and the levels of religiosity and work-family, family-work conflict were evaluated with cross-tables. In addition, the effects of the answers given to the questions about each demographic and the purpose of the thesis on the levels of religiosity and work-family conflict were statistically revealed by univariate analysis of variance. Finally, the relationships between religiosity and work-family conflict levels were presented with cross tables, and the correlation between them was revealed by regression analysis. In this study conducted with female health workers, the participants' religiosity was evaluated in two groups; 17% had low levels of religiosity, and 82.8% had high levels of religiosity. In general, it was found that a significant part of the participants had a high level of religiosity. It was found that there was a statistically significant difference between the participants' scores with separate low and high levels of religiosity. According to the work-family, family-work conflict levels, our second scale, which we determined in the participants, 6.1% of the married female health workers were found to have low conflict levels, 72.4% medium, and 21.5% high conflict levels. When the relations between the religiosity levels of the participants and the work-familywork conflict levels were examined, it was found that the work-family, family-work conflict of the participants with low and high levels of religiosity was mainly moderate. However, it was found that the participants with high work-family conflict had a high level of religiosity, while those with low religiosity had a low level of work-family, family-work conflict. According to the correlation and regression analyses, it was found that there was a positive relationship between religiosity and work-family, family-work conflict levels of the participants