Türkiye'nin enerji dağıtımında merkez ülke olma yolunda izlediği stratejiler
Turkey's strategies to become the center country in energy distribution
  1. Tez No: 823639
  2. Yazar: SEVDA HIRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞIN RAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinin en temel gereksinimi enerjidir. Son yıllarda enerjinin varlığı uluslararası arenada politik sürecin belirleyicisi olmuştur. Enerjiye duyulan ihtiyacın artması ve enerjinin kullanım alanlarının farklılaşması ülkelerin enerji taleplerini artırmıştır. Her ülkenin enerji rezervi aynı olmadığından küresel piyasada enerji konusunda arz talep sorunları yaşanmaktadır. Enerji rezervleri yetersiz olan ülkelerin enerji bağımlılığı, ülkeleri farklı enerji kaynaklarının arayışına yöneltmiştir. Bu süreç, enerjide arz güvenliği sorununu ortaya çıkarmakta ve ülkeler enerji kaynaklarını çeşitlendirme yoluna gitmektedir. Son yıllarda uluslararası arenada ülkeler, enerji rezervlerini arttırarak dünya üzerinde egemen güç olmaya çalışmakta ve enerji merkezli dış politikalar belirlemektedir. Çalışmada, Türkiye'nin enerji dağıtımında merkez ülke olma hedefi, enerji rezervi zengin olan ülkelerin enerji politikalarıyla birlikte ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'nin bölgesel işbirlikleriyle sağladığı petrol ve doğal gaz boru hatlarının, bu hedefi ne kadar desteklediği üzerinde durulmuştur. Çalışmada, ABD, AB, Rusya, Çin ve İran enerji politikaları incelenmiş olup bu ülkelerin Türkiye ile enerji alanındaki ilişkisi kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic requirement for the economic and social development of countries is energy. In recent years, the existence of energy has been the determinant of the political process in the international arena. The increase in the need for energy and the differentiation of the usage areas of energy have increased the energy demands of the countries. Since the energy reserves of each country are not the same, there are supply and demand problems in the global market. The energy dependence of countries with insufficient energy reserves has led them to seek different energy sources. This process reveals the problem of supply security in energy and countries are trying to diversify their energy resources. In recent years, countries in the international arena have been trying to become the dominant power in the world by increasing their energy reserves and determining energy-centered foreign policies. In the study, Turkey's goal of being a central country in energy distribution is discussed together with the energy policies of countries with rich energy reserves. In addition, it has been emphasized how much the oil and natural gas pipelines provided by Turkey through regional cooperation support this goal. In the study, the energy policies of the USA, EU, Russia, China and Iran were examined and the relations of these countries with Turkey in the field of energy were compared.