Tefhîmu'l Kur'ân'da adâlet
Justice in the Qur'an Tafhimu'l justice
  1. Tez No: 823653
  2. Yazar: CANAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Adâlet, hak edene hakkını verme manasına gelmektedir. Terim anlamda Allah'ın emir ve yasaklarına riayet etme şeklinde kullanılmıştır. Çalışmamızda adâlet ve ilgili kavramların geçtiği âyetler, karşılaştırmalı şekilde açıklanmıştır. Ebü'l-Aʿlâ el-Mevdûdî tarafından kaleme alınan Tefhîmu'l-Ḳurʾân başta olmak üzere tefsirlerden, ilgili makale ve kitaplardan yararlanılmıştır. Adâletin yalnızca hukuk alanında kullanılmadığı bilakis hayatın her alanına etki ettiği ve âhireti etkileyeceği ifade edilmiştir. Adâletin zıddını ifade eden zulüm ve ilgili kavramlar konuyu sınırlı tutmak ve kapsam dışına çıkmamak adına ele alınmamıştır. Çalışmamızda adâletin Tefhîmu'l-Ḳurʾân tefsirine yansımasının açıklanması ve geçmişten geleceğe ışık tutacak adâlet anlayışının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmamız, bireysel adâletin toplumsal adâlete etki etmesi ile dünya ve âhiret saadetinin elde edilmesi bakımından farkındalık kazandıracak olmasıyla önemli bulunmuştur. Çalışmamızın birinci bölümü, Mevdûdî ve Tefhîmu'l-Kur'ân hakkında bilgi verilerek oluşturulmuştur. İkinci bölümü, adâlet ve ilgili kavramların tanımları ile kullanıldığı alanlar hakkında açıklamalar ihtiva etmektedir. Burada adâletin zıddı manasına gelen zulüm ve ilgili kavramlara da kısaca değinilmiştir. Asıl önemli olan üçüncü bölümü ise Tefhîmu'l-Kur'ân ve diğer tefsirlerde adâlet kavramının mukayesesini içermektedir. Sonuç bölümünde çalışma boyunca üzerinde durulan meseleler bilhassa Mevdûdî'nin adâlet anlayışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Justice means giving the right to the one who deserves it. The term is used in the sense of obeying Allah's commands and prohibitions. In our study the verses in which justice and related concepts are mentioned are explained in a comparative way. Tafsirs, related articles and books, especially Tafhimul-Qur'an written by Abu'l-A'la al-Mawdudi, have been used. It has been stated that justice is not used only in the field of law, on the contrary, it affects every aspect of life and will affect the hereafter. Cruelty and related concepts that express the opposite of justice have not been addressed in order to keep the issue limited and not to go out of scope. In our study it is aimed to explain the reflection of justice on Tafhimu'l-Kuran tafsir and to reveal the understanding of justice that will shed light from the past to the future. In this context our study has been found important by the fact that individual justice affects social justice and will raise awareness in terms of achieving happiness in this world and the hereafter. The first part of our study was created by giving information about Mawdudi and Tafhimu'l-Quran. The second part of our study contains definitions of justice and related concepts and explanations about the areas in which they are used. Cruelty which means the opposite of justice, and related concepts were also briefly touched upon here. The third part of our study which is really important, contains a comparison of the concept of justice in Tafhimul-Quran and other tafsirs. In the conclusion section of our study the issues focused on throughout the study were evaluated especially Mevdudi's understanding of justice.