Vergi güvenlik önlemlerinin vergi kaçakçılığı üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi: Meslek mensupları ve vergi idaresi özelinde Tokat ili örneği
Evaluation of the effectiveness of tax security measures on tax evasion: The example of Tokat province special of professional members and tax administration
- Tez No: 823656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Devletler mali sistemlerinde, kamu alacaklarını güvence altına almak için bazı önlemlere yer vermektedir. Bu önlemlerin amacı hem kamu alacaklarını güvence altına almak hem de mükelleflerin meşru olmayan yolları kullanarak vergi kaçırmalarını engellemektir. Türk vergi sistemi içerisinde yer alan kanunların karmaşıklığı ve mükerrer birçok maddenin varlığı vergisel boşlukların doğmasına neden olmaktadır. Vergi ahlakı ve bilincinin nispeten düşük olduğu Türkiye'de söz konusu vergisel boşluklar mükellefler tarafından kullanılmakta ve kaçakçılık fiillerine yönelim artmaktadır. Burada temel olarak sorgulanması gereken husus mevcut güvenlik önlemleri mükelleflerin vergi kaçırma eğilimleri üzerinde etkinliğidir. Bu konu hakkında mükelleflerin görüşlerinden ziyade mevzuata hakim olan gelir uzmanları, gelir uzman yardımcıları, mali müşavirler, mali hizmet uzmanları vb. meslek gruplarında yer alan meslek mensuplarının görüşleri önem arz etmektedir. Dolayısıyla uygulayıcı olarak adlandırılabilecek meslek mensuplarının hali hazırdaki vergi güvenlik önlemleri konusundaki görüşleri yol gösterici bir niteliktedir. Çalışmada Tokat ili özelinde meslek mensuplarına yönelik 46 soruluk bir anket çalışması yapılmıştır. Meslek mensuplarının görüşleri çerçevesinde vergi güvenlik önlemlerinin kaçakçılık suçu özelinde etkinliği ile ilgili bir fikir sahibi olunması hedeflenilmiştir. Elde edilen bulgulardan ortaya çıkan sonuçlar yorumlanarak vergi güvenlik önlemlerinin eksik kaldığı noktalar tespit edilmiş ve birtakım çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
States include some measures in their financial systems to secure public receivables. The purpose of these measures is both to secure public receivables and to prevent taxpayers from evading taxes by using illegitimate means. The complexity of the laws in the Turkish tax system and the existence of many duplicate items cause tax gaps. In Turkey, where tax morale and awareness is relatively low, these tax gaps are used by taxpayers and the tendency to smuggling acts is increasing. The main point to be questioned here is the effectiveness of existing security measures on taxpayers' tendency to avoid taxes. Revenue specialists, assistant income specialists, financial advisors, financial service specialists, etc., who dominate the legislation rather than taxpayers' views on this issue The opinions of the members of the profession in the professional groups are important. Therefore, the opinions of professionals who can be called practitioners on the current tax security measures are instructive. In the study, a questionnaire with 46 questions was conducted for the professionals in the province of Tokat. Within the framework of the opinions of the members of the profession, it is aimed to have an idea about the effectiveness of tax security measures in terms of smuggling. By interpreting the results obtained from the findings, the points where tax security measures are missing were determined and some solution suggestions were made.