Vergi güvenlik önlemleri ve vergi planlamasının Türk vergi sistemi açısından değerlendirilmesi: Gelir üzerinden alınan vergiler örneği
The evaluation of tax security measures and tax planning in terms of Turkish taxation system: A sample of taxes on income
- Tez No: 552452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Devletlerin, kamusal hizmetleri sunabilmek için başvurdukları en önemli kaynak yükümlüler tarafından ödenen vergilerdir. Kamusal ihtiyaçların gelişimi, artan nüfus ve benimsenen sosyal devlet anlayışı devletlerin sunmak zorunda oldukları hizmetleri de artırmaktadır. Vergilemede etkinliğin sağlanabilmesi için vergi mükellefleri ve sorumlularının üzerlerine düşen görevleri tam olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Vergi, devletler için gelir kaynağı niteliği taşırken işletmeler için maliyet unsurudur. Vergi mevzuatında yer alan vergi güvenlik önlemleri bu açıdan önem taşımaktadır. Küreselleşmeyle birlikte artan rekabet ortamı, işletmeler açısından vergi planlaması kavramına ve uluslararası boyutlarına dikkat çekmektedir. İşletmeler vergi planlaması yaparak, kârlarını maksimize etmek ve maliyet unsuru olan vergi yüklerini minimize etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, Türk Vergi Sistemi'nde yer alan vergi güvenlik önlemleri ve vergi planlamasının gelir üzerinden alınan vergiler açısından değerlendirilmesidir. Vergi planlaması, mükelleflerin vergi yüklerini azaltmak için vergisel avantajlardan yararlanarak başvurduğu yasal bir süreçtir. Ancak mevzuatın sık sık değişmesi ve kanunların yeterince anlaşılır olmaması gibi nedenler vergi planlaması yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu durum mükellefleri vergiden kaçınma, vergi kaçırma gibi agresif vergi planlaması uygulamalarına yöneltebilmektedir. Bu açıdan önem taşıyan vergi güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı ve Türk Vergi Sistemi'nin otokontrol sağlayacak araçlarla donatılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important sources that states refer to in order to perform the task of providing public services are the taxes paid by taxpayers. The development of public needs, the increasing population and the adopted social state understanding increase also the services that states need to provide. In order to ensure the efficiency in taxation it is necessary for tax payers and responsibles to fulfill their duties accurately. Taxes are the source of income for states; however, they are cost elements for enterprises. For that reason, tax security measures in tax legislation are important. The increasing competitive environment along with the globalization draws attention to the concept of tax planning and its international dimensions for enterprises. Enterprises aim to maximize their profits and minimize their tax burden which are cost elements through tax planning. The purpose of this study is to evaluate tax security measures and tax planning in Turkish Tax System in terms of taxes on income. Tax planning is a legal process that taxpayers appeal to by benefiting from the tax advantages in order to reduce their tax burden. However, frequent changes in legislation and the lack of clarity in laws make tax planning difficult. This may lead taxpayers to agressive tax planning such as tax avoidance and tax evasion. Therefore, it was concluded that important tax security measures were insufficient and the Turkish Taxation System should be equipped with the tools to provide autocontrol.