Vergi güvenlik önlemleri kapsamında kripto paralar ve yüksek frekanslı ticaretin değerlendirilmesi
Evaluation of cryptocurrencies and high-frequency trading within the framework of tax security measures
- Tez No: 697543
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNUR AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Vergi, kamu giderlerini karşılamak için elde edilen en önemli mali kaynaktır. Devlet alacaklı sıfatıyla elde ettiği bu geliri, adaletli ve olabildiğince eksiksiz bir şekilde toplaması gerekmektedir. Fakat vergilendirme sürecinde sosyo-ekonomik, mali, hukuki gibi birçok sebepten kaynaklanan vergi kayıp ve kaçakları söz konusu olmaktadır. Ülkeler bu gibi durumların önüne geçmek için çeşitli vergi güvenlik önlemleri düzenlemiştir. Bu önlemlerin amacı, vergilerin yürürlüğe konuluş amacına uygun olarak, en yüksek verimi elde edecek biçimde önlemlerin hayata geçirilmesidir. Türkiye'de gerek yasal mevzuat gerek ise idari teşkilat kapsamında birçok vergi güvenlik önlemi düzenlenmiştir. Ancak bu uygulamaların güncelliği, etkinlik açısından önem taşımaktadır. Tez çalışması bu kapsamda, finansal sistemlerdeki teknolojik gelişmeler arasında günümüzde ön plana çıkan Kripto Paralar ve Yüksek Frekanslı Ticaret'e karşı, Türkiye'deki vergi güvenlik önlemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu güncel teknolojik gelişmelere karşı gerek yasal gerek idari anlamda vergi güvenliğinin ne şekilde sağlanabileceği, çeşitli ülkelerdeki uygulamalar ışığında değerlendirilecektir. Ülke uygulamalarının incelenmesi neticesinde elde edilen bulgular, Türkiye'deki vergi güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi için sunulacak önerilere veri kaynağı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important financial resource for public expenditures. The state must collect this income as fairly and completely as possible. However, in the taxation process, there are tax losses and evasions arising from many reasons such as socio-economic, financial and legal reasons. Countries have organized various tax security measures to prevent such situations. It is the implementation of measures that will ensure that the taxes are applied in a way that will achieve the highest efficiency in accordance with the purpose of enforcement. Many tax security measures are organized within the scope of legal legislation and administrative organization in Turkey. But the fact that these applications are up-to-date is very important in terms of effectiveness. Thesis in this context, as technological developments in the financial system come to the fore today Cryptocurrency and High-Frequency Trading in aimed to evaluate the effectiveness of tax security measures in Turkey. How tax security measures can be provided both legally and administratively against these current technological developments will be evaluated within the scope of practices in various countries. The findings obtained as a result of the country to examine the application will be to improve the tax security measures in Turkey will create a data source to suggestions.