Türk vergi sisteminde vergi güvenlik önlemlerinin analizi
Analysis of tax security measures on the Turkish tax system
  1. Tez No: 92217
  2. Yazar: ARMAN ZAFER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kamu hukuku içinde özel bir yere ve öneme sahip olan Vergi Hukukunda, dünyada meydana gelen önemli ekonomik ve sosyal değişimlere paralel olarak önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Vergilemede beyan usulünün bütün dünyada geniş çaplı uygulanmaya başlanması ile birlikte, vergi sisteminin güvenliği önemli bir sorun haline gelmiştir. Beyan usulü, vergi mükellefinin kendi defter ve kayıtlarına dayanarak, kendi gelirini kendisinin bildirmesini gerektirdiği için vergi idaresi ile vergi mükellefleri arasında güvensizlik havası oluşturmaktadır. Bu güvensizlik havasının giderilmesi, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi ve vergilemenin daha adil ve daha sağlıklı bir temele oturtulması için her ülke, kendi bünyesine uygun vergi güvenlik önlemlerini oluşturmak zorundadır. Ülkemizde modern anlamda vergi hukukunun ortaya çıkış tarihi olan 1951 yılından bu yana, vergi güvenlik önlemleri konusunda önemli değişiklikler yaşanmıştır. İlk yıllarda, vergi güvenliği konusunda öz denetim (oto kontrol) önlemlerine ağırlık verilirken bugün vergi sistemimizde bu önlemlerin neredeyse ortadan kalktığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Tax law has a special place and importance in the public law which has made economic and Social advanced as paralel to important changes in the world. Principle of statement in the taxation plenty of practice with together in the world securites of tax system has made on, importants issue. Principle of statement which is tax payers own revenue inform to reguired own in cofidence became between taxoffice and tax payers. To remove this issue, tax evation must prevent and taxation based on more fair and health. Hovewer, each country has to securites of tax system. Modern mean of taxlaw was established in 1951 our country. Since this history subject matter of securities of tax systems have lived important changing. And at first years subject matter of tax securities was applied of self checking measures but today in our tax system this measure remove hardly ever.