Sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumları ile küresel vatandaşlık kapsamında karakter ve değerlerinin incelenmesi
An investigation of pre-service primary school teachers' attitudes towards sociological issues and their characters and values within the scope of global citizenship
- Tez No: 966438
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ŞENLER PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutum ile küresel vatandaşlık kapsamında karakter ve değerlerin alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 akademik yılında sınıf öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2022-2023 akademik yılında 5 devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 406 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Evrenden örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak;“Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Küresel Vatandaşlık Kapsamında Karakter ve Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde bağımsız t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak sınıf düzeyi değişkenine bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Sınıf düzeyi arttıkça tutumların daha olumlu hale geldiği görülmüştür. Küresel vatandaşlık karakter ve değer yargılarının genel puanları, empati ve harekete geçme alt boyutlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Kadın öğrencilerin bu alanlarda erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Sınıf düzeyi değişkenine göre karakter ve değer yargılarında da anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Özellikle üst sınıflardaki öğrencilerin küresel vatandaşlık bağlamında daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Ölçekler arası korelasyon analizleri, sosyobilimsel konuların yarar ve önem alt boyutunun sürdürülebilir kalkınma, ahlaki etik, empati ve harekete geçme isteğiyle anlamlı pozitif ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Kaygı alt boyutunun sürdürülebilir kalkınma ve empati ile pozitif, ancak ahlaki etik ve harekete geçme isteği ile negatif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sosyobilimsel konuların hoşlanma alt boyutunun ise tüm küresel vatandaşlık boyutlarıyla anlamlı pozitif ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-service primary teachers' attitudes toward socioscientific issues (SSI) and the sub-dimensions of character and values within the scope of global citizenship. The study population consists of first-, second-, third-, and fourth-year students enrolled in the priamry school education program during the 2022-2023 academic year. The sample includes 406 pre-service primary teachers studying at five public universities in the 2022-2023 academic year. A convenience sampling method was used to select the sample from the population. As data collection instruments, the“Attitude Scale Toward Socioscientific Issues”and the“Character and Values Scale in the Context of Global Citizenship”were utilized. Independent t-tests, ANOVA, and correlation analyses were conducted to analyze the collected data. According to the research findings, pre-service primary teachers' attitudes toward socioscientific issues did not show a statistically significant difference based on gender. However, a significant difference was observed concerning grade level, indicating that attitudes became more positive as the grade level increased. It was found that the general scores of character and values in the context of global citizenship, as well as the sub-dimensions of empathy and willingness to take action, significantly differed by gender. Female students scored significantly higher than male students in these areas. Additionally, significant differences were observed in character and values based on grade level, with upper-grade students scoring higher in the context of global citizenship. Correlation analyses between the scales revealed that the sub-dimension of benefit and importance in SSI exhibited significant positive correlations with sustainable development, moral ethics, empathy, and willingness to take action. The anxiety sub-dimension showed positive correlations with sustainable development and empathy but negative correlations with moral ethics and willingness to take action. Furthermore, the enjoyment sub-dimension of SSI was found to have significant positive correlations with all sub-dimensions of global citizenship.