İş analitiği ve yönetim muhasebesinin entegrasyonu
Integration of business analytics and management accounting
  1. Tez No: 823696
  2. Yazar: SEVDA HALAÇ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YÜKSEL KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tezin ilk başlığı giriş kısmı olup, tezin amacı doğrultusunda genel çerçeveyi çizmektedir. Sonrasında gelen birinci bölüm, kavramların netleştirilmesi adına 'iş zekâsı, iş analizi ve büyük veri' üzerine tanımlarının açıklanmasına odaklanmıştır. Takiben bahsi geçen kavramların ilgilendiği sorulara değinilmiş, teorik bağlantılarının anlatımı yapılmış, tanımlar örneklerle güçlendirilmiştir. Bu değerlendirme, yöntemlerinin başarı ve başarısızlıkları dikkate alınmak suretiyle literatür kapsamında ifade edilmiştir. Tezin sonraki bölümü, iş analitiğinin teorik çerçevesini hedef almıştır. Kavramın kapsamını, ilgilendiği soruları, avantaj ve zorluklarını irdeleyerek, sonraki aşamaya hazırlık sağlanmıştır. Tezin üçüncü bölümü olan yönetim muhasebesi ve teorik çerçeve bölümünde ise, bu kavramın kapsamı, iş analitiği ile aynı alt başlıklar ile değerlendirerek gerek bağlantılarının doğru anlaşılması gerekse karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tezin dördüncü bölümü, kavramsal çerçeve adı altında üç ana konunun kabiliyetlerini dikkate almakta ve stratejik uyum kapsamında değerlendirmesini yapmaktadır. İş analitiği, büyük veri, yönetim muhasebesi kavramları farklı konular olarak görülse de etkileşim içerisinde olduğunda işletmelere verimlilik getiren, kısa ve uzun vadede karar mekanizmalarına daha gerçekçi çalışma imkânı veren unsurlar haline gelmiştir. Tezin beşinci bölümü, ilgili konuya ait bir uygulamaya yer vermekte olup son kısım ise sonuç ve öneriler ile gelecek çalışmalara fikir vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first title of the thesis is the introduction, and it draws the general framework in line with the aim of the thesis. The next chapter focuses on explaining the definitions of 'business intelligence, business analysis and big data' in order to clarify the concepts. Subsequently, the topics of interest of the concepts in the thesis were mentioned, the theoretical connections were explained, and they were strengthened with the examples. This evaluation is expressed in the literature, taking into account the successes and failures of the methods. The next chapter of the thesis has targeted the theoretical framework of business analytics. By examining the scope of the concept, the questions it deals with, its advantages and difficulties, it started to prepare for the next stage. The third chapter of the thesis, management accounting and the theoretical framework, aims to evaluate the scope of this concept with the same subheadings as business analytics, and it is aimed to understand and compare its connections correctly. The fourth chapter of the thesis considers the three main structure capabilities under the name of framework and evaluates the scope of strategic alignment. Although the concepts of business analytics, big data and management accounting are seen as different subjects, they have become elements that provide efficiency to businesses and enable more realistic work on short and long-term decision results whenever they interact. The fifth chapter of the thesis includes an implementation related to the subject, and the last part aims to give an idea for future studies with conclusions and suggestions.