How history has shaped the relations between Russia and Ukraine: From past to present
Tarih, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkileri nasıl şekillendirdi: Geçmişten günümüze
  1. Tez No: 823697
  2. Yazar: EMIL AZIZOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZDEMİRKIRAN EMBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya, çeşitli alanlarda meydana gelen son siyasi olaylarla oldukça meşgul. Rusya-Ukrayna bunlardan biri ve muhtemelen şu anda en sıcak konu. Her şey Rusya'nın Ukrayna sınırına asker toplamasıyla başladı ve hemen askeri operasyonlara başladı. Çoğu devlet Rusya'yı Ukrayna'ya yönelik şiddet nedeniyle kınarken, bazıları Rusya'nın haklı olduğunu savundu. Yine de bu çatışma, bu devletler arasındaki çekişmelerle doğrudan ilgili değildi, bu nedenle savaş öncesi ve sonrasında diğer aktörler kritik bir rol oynadı. Bu makale, ilişkilerinin bozulmasının ana nedenlerini vurgulamak için tüm süreci tarihsel bir perspektiften inceliyor. Nicel çalışma, politikacıların incelemelerinden elde edilen kanıtları, bu devletlerin ve ilgili kuruluşların ardışık eylemlerini birleştirirken, ilişkilerin özellikle SSCB döneminde tarihsel olarak olumlu olduğunu ortaya koyuyor. NATO'nun genişleme politikasının Rusya-Ukrayna Savaşı'nın kökeninde olduğunu, Kırım'ın ilhakının da bu politikayla bağlantılı olduğunu ve Ukrayna'nın siyasi duruşunun değişmesinin bu konuda önemli bir rol oynadığını savunuyor. Bulgular, dünün dostları bugünün düşmanlarına dönüşebildiğinden, taleplerin ve tutumların tarihin akışı içinde nasıl değişebileceğini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The world has been quite busy with latest political events that have been occurring in various areas. Russia-Ukraine is one of them and plausibly, the hottest topic currently. It all started with Russia's amassing troops near Ukrainian border and started military operations straight away. While most states condemned Russia on account of violence against Ukraine, some argued Russia was right. Still, this conflict was not directly related to dissension between these states, thus, other actors played a critical role before and after the war. This paper examines the whole process from historical perspective to highlight the major reasons why their relations deteriorated. While integrating evidence from politicians' reviews, consecutive actions by these states and organizations involved in, the quantitative study reveals that the relations were historically positive, especially during the USSR period. It argues that expansion policy of NATO was the root of the Russian- Ukrainian War, as annexation of Crimea was also linked with this policy, besides changing political stance of Ukraine played a crucial role in this issue. The findings manifest how demands and attitudes are likely to change in the course of history, since yesterday's friends could turn into today's enemies.