Uluslararası göç sürecinde birlikte yaşama kültürü ve yerel aktörler: Alanya örneği
The coexistance culture and local actors in the process of international migration: The case of Alanya
- Tez No: 823713
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Çalışmanın problematiğinin temelinde; yerleşik farklı kültür ve tâbiiyetlerdeki nüfus gruplarının, birlikte yaşama kültürünün gelişmesinde, görünürlüklerinde ve farklılıklarının birlikteliği ile demokratik ortak kültür oluşturulabilmesinde, yerel aktörlerin etki ve etkileşimlerine dair sorgulamalar bulunmaktadır. İki ana kısımdan oluşan, bir durum çalışması niteliğinde planlanan araştırmada; kavramsal, tarihsel ve kuramsal zemin altyapı olarak kabul edilmekte ve üst yapı olarak yerel mekânda bir değerlendirme ile yapısal bütünlükle inşa edilmektedir. Öncelikle çalışmanın ana eksenini oluşturan; uluslararası göç, kültür ve kent temelinde, uluslararası ölçekten yerel ölçeğe geçişlerle, kültürötesilik ve küyerel yönetişim odak kavramlarının beraberinde gelen ve ikisini ortak paydada buluşturan birlikte yaşama kavramıyla, bir kavram demeti gibi ele alınarak kavramsal, tarihsel ve kuramsal temelli değerlendirmeler yapılmaktadır. Belirlenen kuramların içerisinden de, sürecin belirlenen temalarıyla ilgili tutulabilecek kısımları süzülerek, rehberlikleri esas alınmaktadır. Politikalar, yasal ve kurumsal yapılanmalar, yereldeki yansımalar ve geçilen süreçler incelenmektedir. Çalışmanın ikinci kısmında, yerelde bir yerleşim örneğinin incelendiği bir saha araştırmasının yapıldığı mekân olarak; geçmişten bugüne gelen yapısıyla, 126 ülkeden yabancı nüfusun, Türkiye'de yerleşmeyi tercih ettiği Alanya ilçesine odaklanılmaktadır. Saha araştırmasının sonucunda, Alanya'da yerleşik farklı kültür ve tâbiiyetlerdeki yabancı nüfus ile yerli nüfusun, birlikte yaşama kültürünün gelişmesinde, kültürötesilik ve küyerel yönetişim bağlamında etkileşimler, yerel aktörlerin etkileri ve nasıl bir etki-etkileşim süreci ile açıklanabileceği cevaplanmaktadır. Bir açıklamaya ulaşabilecek bakış sağlayabilmek, bütünsel bir resim çizebilmek ve derinlemesine bir anlayış sunabilmek hedeflenmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntem ve tekniklerinden durum çalışmasına uygun oluşturulan araştırma deseni takip edilmektedir. Saha araştırmasında; üç farklı tâbiiyet ve kültür bölgesi kökeni hâlinde farklılaşan grupların ve ilgili yetkililerden oluşan grubun araştırma kapsamındaki ilgili algıları, tanımlamaları ve anlamlandırmalarının 'nasıl' olduğu görüşmeler ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın sonunda, süreç düşüncesi ve bütün parça ilişkisiyle değerlendirmeler yapılmaktadır. Uluslararası göçte, yerel aktörlerin mekâna içkinlikleri ile mekânda dengenin sağlanabilmesinde etkili oldukları görülmektedir. Alanya'da kültürötesilik ve küyerel yönetişim tanımlarının mekânda iç içe geçmeleriyle, Alanya'da mekânsal karşılıklarına da ulaşılmaktadır. Sonuçta kurulan hipotezin doğruluğuna da ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
On the basis of the problematic of this thesis study, there are questionings about the influences and interactions of local actors; on the development of the coexistance culture of population groups with different cultures and nationalities; on the visibilities and on the formation of democratic common culture with the unity of differences. The research, which is planned and carried out as a case study that consisting of two main parts. In the research is maden by firstly addressing the subject of conceptual, historical and theoretical ground that accepted as the infrastructure and the superstructure is built with a structural integrity with an evaluation at the local. Primarily, on the basis of international migration, culture and city titles that form the main axis of the study; with the transitions from the international scale to the local scale; which comes with the transculturalism and glocal governance focus concepts and brings the two together on a common denominator, conceptual and theoretical based evaluations are made by considering them as a bundle of concept. Among the determined theories, the parts of the process that can be kept related to the determined themes are filtered and their guidance is taken as basis. Policies, legal and institutional structures, local reflections and processes are examined. In the second part of the study, as a field research in which a sample of a local settlement is examined and evaluated; the research focuses on the district of Alanya, where is preferred by foreign populations from 126 countries to settle in Turkey due to its current structure from past to the present. As a result of the field reseach, it is answered that the interactions between the foreign population and local population with diffent cultures and nationalities that residing in Alanya; on the development of the coexistance culture, in the context of transculturalism and glocal governance, the effects of local actors on this, and with what kind of effect – interaction process can be explained by. On this purpose; it is aimed to provide a perspective that can reach an explanation, to draw a holistic picture and in-depth understanding. In the study, a research design created in accordance with the case study, one of the qualitative research methods and techniques, is followed. In the field research; its attempted to explain and interpret the perceptions, definations and interpretations of the groups, which differentiated in three origins of different nationalities and cultural regions and also a group of the relevant authorities, within the boundaries of the purpose and objective of the reseach. In this context, at the end of the study; The data obtained from the field research, together with the conceptual and theoretical foundations of the study, are evaluated in the light of the research questions and in relation to the existing structure. It is seen that in international migration, local actors are effective in maintaining balance in the space with their immanence to the space. With the intertwining of the definitions of transculturalism and glocal governance in Alanya, their spatial counterparts are also reached in Alanya. As a result, the correctness of the established hypothesis is reached.