İklim değişikliği kaynaklı göçler ve güvenlik sorunu
Migrations from climate change and the security problem
- Tez No: 823714
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanlar birçok sebepten kaynaklı olarak yaşam alanlarını terk ederek farklı yerlere göç etmek zorunda kalabilirler. Bireylerin gerçekleştirmiş olduğu bu faaliyetler göç olarak ifade edilmektedir. Günümüzün göç nedenlerinin ilk sıralarında çevre sorunları ve iklim krizleri yer almaktadır. İklim değişikliği ve çevre sorunları insanları kalıcı veya geçici göçlere zorlamaktadır. İklim değişikliği birçok ülke için yok olma veya afaki göç verme şeklinde sorunlara neden olmaktadır. Çevre sorunları ve iklim krizleri 1980 yıllarında tartışılmaya başlanmıştır. Küreselleşme olarak ele alınan bu problemler doğrudan veya dolaylı olarak canlı hayatını etkilemektedir. Böylesi etkilere maruz kalan bireylerin uluslararası hukuk tarafından korunmaya ihtiyaçları vardır. İklim krizlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan göçlerin yalnızca çevresel sorunlara değil, güvenlik sorunlarına da neden olduğu görülmektedir. İklim değişikliği küresel olarak sıcaklıkların artmasına, çevresel problemlerin olmasına, canlıların olumsuz olarak etkilenmesine, göç olaylarına ve güvenlik sorunlarına neden olmaktadır. İklim değişikliği yaşam alanlarının terkedilmesine neden olmakta ve insanları göç etmeye zorlamaktadır. İklim değişikliği nedeniyle oluşan göç hareketliliğinde, bireysel, toplumsal, kültürel ve çevresel güvenlik sorunları meydana gelmektedir. İklim krizinden kaynaklı olarak 2020 yılında 25 milyon, 2021 yılında 89,3 milyon, 2022 yılında 100 milyon üzerinde insan göç etmek zorunda kalmıştır. Gerçekleştirilen göçlerde kalıcı göçler olduğu gibi geçici göçler de söz konusudur. İnsanlar göç ederken kişisel güvenlik ve ulusal güvenlik şeklinde tehditlere maruz kalmaktadır. İklim göçmenlerinin artması sonrasında kişiler ülke sınırları içerisinde mevcut rejime zararlar verebilmekte, ülke içerisinde ikilemler oluşturabilmekte ve ülke sınırları içerisinde güvenliğin sağlanamaması gibi sorunlara neden olabilmektedirler. Hızlı bir şekilde gerçekleştirilen göçler de göç edilen ülke için ekonomik problemler ve barınma gibi sorunlar oluşturmaktadır. Göç eden insanların hedef ülkenin ulusal güvenliğine yönelik siyasal, kültürel ve sosyal açıdan olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to many reasons, people may have to leave their habitats and migrate to different places. These activities carried out by individuals are expressed as migration. Environmental problems and climate crises are at the top of today's reasons for migration. Climate change and environmental problems force people to migrate permanently or temporarily. Climate changes cause problems in the form of extinction or aphakic migration for many countries. Environmental problems and climate crises began to be discussed in the 1980s. These problems, which are considered as globalization, directly or indirectly affect the living life. Individuals exposed to such influences need protection by international law. It is observed that migrations arising from climate crises cause not only environmental but also security problems. Climate changes cause global warming, environmental problems, negative effects on living things, migration events and security problems. Climate changes cause the abandonment of their habitats and force people to migrate. Individual, social, cultural and environmental security problems occur in migration mobility caused by climate changes. Due to the climate crisis, 25 million people in 2020, 89.3 million people in 2021, and over 100 million people in 2022 had to migrate. While there are permanent migrations, there are also temporary migrations. When people migrate, they are exposed to threats in the form of personal security and national security. After the increase of climate migrants, it can harm the existing regime within the borders of the country, create dilemmas within the country and cause problems such as the inability to provide security within the borders of the country. Rapid migration creates economic problems for the migrated country and problems such as housing are encountered. It has been observed that immigrating people have negative political, cultural and social effects on the national security of the target country.