Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile değişime dirençleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' attitudes to technology and their resistance to change
  1. Tez No: 823727
  2. Yazar: NEJLA BURCU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Mersin ilinin dört merkez ilçesinde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) bulunan kamu ilkokul ve ortaokullarındaki öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile değişime dirençleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarının düzeylerinin, öğretmenlerin değişime direnç düzeylerinin belirlenmesi ve bunların okul türü, kıdem, branş ve cinsiyet değişkenleriyle birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile değişime dirençleri arasındaki ilişki ilişkisel tarama yöntemiyle incelenmiştir. Bu araştırmada, 2021-2022 yılında Mersin İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ilçelerdeki kamu okullarında görevli olan 494 ilkokul ve orta okul öğretmenin görüşleri toplanmıştır. Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla“Teknolojiye Karşı Tutumları Değerlendirme”ölçeği, öğretmenlerin değişime dirençlerini belirlemek için de“Değişime Karşı Direnç”ölçeği kullanılmıştır. SPSS paket programının 25 versiyonu ile elde edilen verilerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' attitudes towards technology and their resistance to change in public primary and secondary schools in four central districts of Mersin (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir). In addition to this main purpose, it is aimed to determine the level of teachers' attitudes towards technology, the level of teachers' resistance to change, and to examine these together with the variables of school type, seniority, branch and gender. The relationship between teachers' attitudes towards technology and their resistance to change was examined with the relational screening method. In this research, the opinions of 494 primary and secondary school teachers working in public schools in the central districts of Mersin Provincial Directorate of National Education in 2021-2022 were collected. The scale of“Assessment of Attitudes towards Technology”was used to determine teachers' attitudes towards technology, and the scale of“Resistance to Change”was used to determine teachers' resistance to change. The data obtained with the 25 version of the SPSS package program was analyzed.