Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye işletmelerin sosyo-ekonomik özelliklerinin ve birlik ile olan ilişkilerinin belirlenmesi
The socio-economic characteristics of the members of Denizli Cattle Breeders' Association and their relations with the association
  1. Tez No: 823732
  2. Yazar: LEVENT DÖNDÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesi süt sığırcılığı işletmelerinin yapı ve performansının değerlendirilmesi, süt sığırcılığı işletmesi sahiplerinin sosyo-ekonomik özelliklerinin belirlenmesi ve Birlik tarafından verilen tarımsal yayım ve eğitimlerin ortaya belirlenmesidir. Materyal ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Denizli ili ve sığırcılığın yoğun olduğu Acıpayam, Çal, Çivril, Çameli, Merkezefendi, Pamukkale ilçelerinden Denizli Damızlık Yetiştiriciler Birliği'ne üye 100 süt sığırı yetiştiricisi rastgele seçilerek oluşturulmuştur. Yetiştiricilerin sosyo-ekonomik özellikleri ve çiftliklerinin performansına ilişkin veriler 100 süt sığırı yetiştiricisinden anket yoluyla elde edilmiştir. Anketlerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Anketin özelliklerinin tanımlayıcı istatistikleri olarak yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İstatistiksel karşılaştırma gerektiğinde ki-kare testi de uygulanmıştır. Bulgular: Süt sığırı yetiştiricilerinin yaş ortalaması 50 olup, %100'ü okur-yazar ve %18'i kadındır. Süt sığırı çiftliklerinde hayvancılık krizlerinden en az etkilenecek sayıda ortalama 19 sağmal inek vardır. Süt sığırı yetiştiricilerinin %84'ünün birincil hedefi süt üretimidir, hayvanların %97'si kültür hayvanıdır, süt çiftliklerinin %98'inde sabit veya seyyar sağım makinesi mevcuttur. Üretilen sütün %100'ü soğutma tanklarında toplanarak soğuk zincirde pazarlanmaktadır. Sonuç: Denizli Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği'ne üye süt sığırı yetiştiricileri, sürdürülebilir hayvancılık ve üretim için yem ve süt fiyatlarının dengelenmesinin yanı sıra hayvancılığa verilen desteğin artırılmasının çok önemli olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objectives of this study are to evaluate the structure and performance of dairy cattle farms being member of Denizli Cattle Breeders' Association, to determine the socio-economic characteristics of owners of dairy cattle farms and to find out the agricultural extension and training given by the association for its members. Material and Methods: The sample of this study was formed by randomly selecting 100 dairy cattle breeders who are members of Denizli Cattle Breeders' Association from Denizli province and the districts of Acıpayam, Çal, Çivril, Çameli, Merkezefendi, Pamukkale where cattle breeding is intense. Data on the socio-economic characteristics of the breeders and the performance of their farms were obtained through a questionnaire from 100 dairy cattle breeders. SPSS package program was used in the evaluation of the questionnaires. The percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistics of the features of survey. Chi-square test was also applied when statistical comparison was required. Results: The average age of dairy cattle breeders was 50 years, 100% of them were literate and 18% of them were women. Dairy cattle farms had an average of 19 milking cows that would be least affected by livestock crises, 84% of them had milk production as their primary target, 97% of livestock was purebred animals, 98% of dairy farms had a fixed or mobile milking machine. 100% of the milk produced was collected in cooling tanks and marketed in the cold chain. Conclusion: Dairy cattle breeders of Denizli Breeder Breeders Association stated that balancing feed and milk prices, as well as increasing support for livestock, is very important for sustainable livestock and production.