Pediatrik hastalarda mini perkütan nefrolitotomi deneyimlerimiz
Our experience with mini percutaneous nephrolithotomy in pediatric patients
- Tez No: 823731
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YALÇIN KAYA EVLİYAOĞLU, UZMAN NEVZAT CAN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada pediatrik hasta grubunda mini-perkutan nefrolitotomi (mini-PNL) uygulamasıyla ilgili deneyimlerimizin bildirilmesi amaçlanmıştır. Aralık 2011 ve Nisan 2015 yılları arasında, yaşları 16 veya altında olup böbrek taşı nedeniyle mini-PNL uygulanan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 9,9 ± 4,3 idi. Ortalama taş yükü 4,73±2,66 cm3 olarak hesaplandı. Perkutan giriş floroskopi eşliğinde yapıldı. Dilatasyon için 18-20 F'e kadar Amplatz dilatatörler kullanıldı. Taşların kırılması için pnömotik ve lazer litotriptör kullanıldı. Ortalama operasyon süresi 64 ± 19 dk idi. Floroskopi süresi ise 144 ± 44 sn olarak ölçüldü. Operasyon sonunda hastaların % 97,2'sinda taşsızlık hali rapor edildi (34/35). Minor komplikasyon oranı %17,1 olarak bulunurken majör kompikasyonlar % 2,8 oranında izlendi. Sonuç olarak; çocuk taş hastalığının tedavisinde mini-PNL güvenli ve başarılı sonuçları olan bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to report our experiences with mini-percutaneous nephrolithotomy (mini-PNL) application in the pediatric patient group. Between December 2011 and April 2015, patients aged 16 or under who underwent mini-PNL due to kidney stones were included in the study. The average age of the patients was 9.9 ± 4.3 years. The average stone burden was calculated as 4.73±2.66 cm3. Percutaneous access was performed under fluoroscopy guidance. Amplatz dilators were used for dilation up to 18-20 F. Pneumatic and laser lithotriptors were used to break the stones. The average operation time was 64 ± 19 minutes. Fluoroscopy time was measured as 144 ± 44 seconds. At the end of the operation, stone-free status was reported in 97.2% of the patients (34/35). While the minor complication rate was found to be 17.1%, major complications were observed at a rate of 2.8%. In conclusion; Mini-PNL is a treatment method with safe and successful results in the treatment of pediatric stone disease.