No arbitrage of option prices with multiple strikes
Çoklu kullanımda opsiyon fiyatlarında arbitraj yokluğu
  1. Tez No: 823770
  2. Yazar: ÇİSEM BEKTUR
  3. Danışmanlar: DR. MAREK CAPINSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: York University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Tezde alım opsiyonlarına ilişkin zımni volatiliteler incelenmiştir. Black-Scholes modelinin arbitrajsız olduğu ve Black Scholes fonksiyonunun kesin olarak arttığı, ayrıca hisse ve kullanım fiyatı açısından homojen bir fonksiyon olduğu kanıtlanmıştır. Homojenlik özelliğinden, ima edilen volatilitenin rakam değişikliği altında sabit olduğu gösterilmiştir. Sonrasında zımni oynaklıklar için sürüklenme kısıtlamaları incelenerek, hisse senedi fiyatı dinamiklerinin ve ima edilen varyansın varlığı ve benzersizliği gösterilmiştir. Arbitrajdan bağımsız zımni oynaklık modellerinde varlık problemleri incelenmiş ve stokastik diferansiyel denklemler için varlık ve teklik teoremi kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Implied volatilities regarding call options were examined in the thesis. It has been proven that the Black-Scholes model is arbitrage-free and the Black-Scholes function is strictly increasing and is also a homogeneous function in terms of stock and strike price. From the homogeneity property, the implied volatility is shown to be constant under digit change. Then, by examining the drift constraints for implied volatilities, the existence and uniqueness of stock price dynamics and implied variance are demonstrated. Existence problems have been examined in arbitrage-free implied volatility models and the existence and uniqueness theorem has been proven for stochastic differential equations.