Investigation of factors affecting environmental sustainability in agricultural supply chains: A study on farmers in Konya area
Tarımsal tedarı̇k zı̇ncı̇rlerı̇nde çevresel sürdürülebı̇lı̇rlı̇ğı̇ etkı̇leyen faktörlerı̇n araştırılması: Konya bölgesı̇nde çı̇ftçı̇ler üzerı̇ne bı̇r çalışma
- Tez No: 823769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tarım, insanlık için hayati bir sektör olarak gıda üretiminin temelini oluştururken, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Küresel nüfus artışı, iklim değişikliği ve doğal kaynakların sınırlılığı gibi faktörler, tarımsal üretim süreçlerinin çevresel etkilerini yakından inceleme ve iyileştirme gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, tarımsal tedarik zincirlerinin çevresel sürdürülebilirliği ele almak, sadece gıda güvencesi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda ekosistemleri koruma ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir çevre bırakma amacını taşımaktadır. Bu çalışma, tarımsal tedarik zincirlerindeki çevresel sürdürülebilirliği etkileyen faktörleri daha derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle, Konya/Türkiye bölgesindeki çiftçilerin bu süreçteki rolü ve etkileri üzerine odaklanacaktır. Konya, Türkiye'nin en verimli tarım bölgelerinden biri olup tarımsal üretim açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Konya'da faaliyet gösteren çiftçilerin tarımsal üretim süreçlerini ve tedarik zincirlerini nasıl etkilediğini ve bu etkilerin çevresel sürdürülebilirliğe nasıl katkı sağlayabileceğini anlamaktır. Araştırmanın merkezinde, çiftçilerin çevresel sürdürülebilirliğe yönelik tutumları, davranışları ve uygulamaları üzerine yapılan anket çalışması yer almaktadır. Bu anket çalışması, çiftçilerin bakış açılarını ve karar alma süreçlerini derinlemesine inceleyerek, çevresel sürdürülebilirlik ilkesine ne kadar uygun davrandıklarını ve bu ilkeyi nasıl geliştirebileceklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Anket çalışmasıyla birlikte, çiftçilerin tarım uygulamalarının çevresel etkilerini değerlendirmek ve bu etkileri belirleyen faktörleri ortaya çıkarmak için nicel veri toplanacaktır. Anket soruları, çiftçilerin tarım yöntemleri, su ve enerji kullanımı, kimyasal girdi kullanımı ve toprak yönetimi gibi konulardaki yaklaşımlarını ve uygulamalarını anlamayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Konya/Türkiye bölgesinin yanı sıra benzer tarım alanlarındaki diğer bölgeler için de değerli olabilecek veriler sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, çiftçilerin çevresel sürdürülebilirlik konusundaki farkındalıklarını artırmak ve daha sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik etmek amacıyla politika önerileri de sunulacaktır. Bu tez çalışması, tarımsal tedarik zincirlerinde çevresel sürdürülebilirlik üzerine daha kapsamlı bir anlayış geliştirmek isteyen araştırmacılar, karar alıcılar ve paydaşlar için önemli bir kaynak olmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, çiftçilerin çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlama potansiyelini anlamak ve bu konuda daha etkili stratejiler geliştirmek isteyen herkes için faydalı bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As agriculture forms the basis of food production as a vital sector for humanity, ensuring environmental sustainability is gaining more and more importance. Factors such as global population growth, climate change and the limitation of natural resources reveal the necessity of closely examining and improving the environmental effects of agricultural production processes. In this context, addressing the environmental sustainability of agricultural supply chains aims not only to provide food security, but also to protect ecosystems and leave a livable environment for future generations. This study aims to gain a deeper understanding of the factors affecting environmental sustainability in agricultural supply chains. In particular, it will focus on the role and impact of farmers in the Konya/Turkey region in this process. Konya is one of the most productive agricultural regions of Turkey and plays a critical role in agricultural production. The main purpose of this study is to understand how farmers operating in Konya affect their agricultural production processes and supply chains and how these effects can contribute to environmental sustainability. At the center of the research is a survey on farmers' attitudes, behaviors and practices towards environmental sustainability. This survey study aims to examine the perspectives and decision-making processes of farmers in depth, to determine how well they act in accordance with the principle of environmental sustainability and how they can improve this principle. Along with the survey, quantitative data will be collected to evaluate the environmental impacts of farmers' agricultural practices and to reveal the factors that determine these impacts. The survey questions aim to understand the farmers' approaches and practices on issues such as farming methods, water and energy use, chemical input use, and soil management. The results of this study aim to provide valuable data for the Konya/Turkey region as well as other regions in similar agricultural areas. At the same time, policy recommendations will be presented to increase farmers' awareness of environmental sustainability and to promote more sustainable farming practices. This thesis aims to be an important resource for researchers, decision makers and stakeholders who want to develop a more comprehensive understanding of environmental sustainability in agricultural supply chains. At the same time, it is a useful guide for anyone who wants to understand the potential of farmers to contribute to environmental sustainability and develop more effective strategies in this regard.