Sakarya ilindeki potansiyel lojistik köy alternatiflerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of potential logistics village alternatives in Sakarya with multi-criteria decision making methods
- Tez No: 823780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lojistikte maliyetlerin azaltılması konusunda en etkili çözüm lojistik merkezlerin oluşturulmasıdır. Lojistik köy terimi ile ifade de edilen bu merkezler, lojistik faaliyetlerin bir merkezden sürdürüldüğü, hizmet sağlayıcısı ve alıcısı olan kamu ve özel kurumların bu merkezde bir araya geldiği, kolay ulaşılabilir bir şekilde farklı ulaşım sistemlerine yakın, ulaşım açısından ulusal ve küresel olarak bağlantılı alanlardır. Son yıllarda Türkiye'de gerek ulusal gerekse uluslararası ticaret hacminin hızla artması lojistik sektörünün de rekabetçi ekonomik yapıya uyum sağlayacak şekilde geliştirilmesini gerektirmiştir. Bu ihtiyaç nedeniyle Türkiye'de yeni lojistik köylerin planlaması yapılmış 11 lojistik köy hizmete geçmiştir. Bu çalışmada önemli bir konuma ve ticaret hacmine sahip olan Sakarya ilinde planlanacak bir lojistik köyün yer seçimi problemi çok kriterli karar verme tekniklerinden Best-Worst Metot(BWM) kullanılarak çözülmüştür. Çalışmada, lojistik alanında tecrübe sahibi farklı departmanlara sahip kişilerle yapılan görüşmeler ve uzmanlarla yapılan anketlerle, en uygun lojistik köy seçimi problemine çözüm üretilmektedir. Çalışmanın ilk aşamasında BWM yöntemi ile üretilen kriter ağırlıkları uzman görüşleri ile alternatiflerin sıralanmasında kullanılmıştır. Uzman grubundaki kişilere tecrübe, yaş ve eğitim durumu kriterlerine göre farklı ağırlıklar verilmiştir. Uzman ağırlıkları belirlenirken Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, alternatifler arasında en yüksek puanı alan Sapanca, Arifiye, Erenler ve Serdivan Bölgesi lojistik köy merkezi olarak önerilmiştir. Ayrıca, kriter ağırlıklarının belirlenmesinde lojistik alt yapı kriterinin en önemli üst kriter olduğu ve bu kriterin altında dağıtım ağı ve lojistik hizmetler alt kriterinin en önemli faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, lojistik köy yer seçimi konusunda kriterlerin belirlenmesi ve çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılmasıyla, planlanacak bir lojistik köyün en uygun yerinin tespit edilmesine yönelik bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most effective solution for reducing costs in logistics is the establishment of logistics centers. These centers, referred to as logistics villages, are essentially locations where logistics activities are centralized, bringing together public and private institutions involved in service provision and consumption. They are easily accessible, located near various transportation systems, and have both national and global connectivity in terms of transportation. In recent years, the rapid increase in both national and international trade volumes in Turkey has necessitated the development of the logistics sector to adapt to a competitive economic structure. In response to this need, the planning of new logistics villages has been carried out in Turkey, and 11 logistics villages have been put into service. In this study, the problem of selecting the location for a logistics village in Sakarya province, which holds a significant position and trade volume, is addressed using the Best-Worst Method (BWM), a multi-criteria decision-making technique. The study involves conducting interviews with individuals from different departments with experience in logistics and administering surveys to experts to find the most suitable logistics village solution. In the initial phase of the study, the weightings of criteria generated using the BWM method are used to rank the alternatives, taking into account the opinions of experts. Different weightings are assigned to members of the expert group based on criteria such as experience, age, and education level. The Analytic Hierarchy Process (AHP) method is employed to determine expert weightings. The results of the study suggest that Sapanca, Arifiye, Erenler, and Serdivan regions, which received the highest scores among the alternatives, are recommended as potential locations for the logistics village center. Additionally, it is determined that the logistics infrastructure criterion is the most important top-level criterion, with the distribution network and logistics services as the most critical sub-criteria. This study contributes to the determination of the most suitable location of a logistics village to be planned, by determining the criteria for choosing a logistics village location and using multi-criteria decision making methods.