Kriz dönemlerinde kamu sektöründe işbirlikçi liderlik modeli: Muğla'daki kamu kurumları üzerinde inceleme
Collaborative leadership model in the public sector in times of crisis: A study on public institutions in Muğla
- Tez No: 823782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CERAY ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Krizler neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. Günümüzde de krizlerle çok sık karşılaşmaktayız. Karşımıza beklenmedik veya olağandışı bir şekilde çıkan krizler çok farklı alanlarda gerçekleşmektedir. Krizler etkilediği alana (sosyal, ekonomik…), canlı türüne ve sayısına, sektörüne (özel veya kamu) ve çevreye göre değişiklik göstermektedir. Her kriz türü kendi dinamiklerine göre yönetilmektir. Yani her krizi yönetmek için farklı metotlar uygulanmaktadır. Her kriz farklı yönetim metotları gerektirse de krizi yönetecek etkili bir liderin örgütte yer alması süreci kolaylaştırmaktadır. İster özel ister kamu sektörü olsun etkili kriz liderleri, krizi yönetmek için gereklidir. Bu çalışmada 2021 yılının Ağustos ayında Muğla ilinde gerçekleşen orman yangınları neticesinde ortaya çıkan kriz durumunda kamu sektöründeki liderlerin bu sürece nasıl yaklaştıkları incelenmektedir. Bu doğrultuda, Muğla ilinde karar alma süreci içerisinde yer alan büyükşehir belediye başkanı, kaymakam, ilçe belediye başkanları gibi üst düzey yöneticilerle görüşülmüştür. Bu liderler; kriz anında, sırasında ve sonrasında iletişimi nasıl kurdukları, iş birliğine nasıl baktıkları, iş birliğini nasıl sağladıkları ve sosyal medya kullanımı hakkında ne düşündükleri bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Crises have a history almost as old as human history. Nowadays, we are faced with crises very often. Unexpected or unusual crises occur in many different areas. Crises occur according to the field (social, economic…), the species and number of living things, the sector (private or public) and the environment. Each type of crisis is to be managed according to its own dynamics. In other words, different methods are applied to manage each crisis. Although each crisis requires different management methods, the inclusion of an effective leader in the organization facilitates the process. Effective crisis leaders, whether in the private or public sector, are vital to managing the crisis. In this study, it is examined how the leaders in the public sector approached this process in the event of a crisis that emerged as a result of the forest fires at Muğla in August 2021. In this direction, interviews were conducted with senior managers such as the mayor of the metropolitan municipality, the district governor, and the district mayors, who are involved in the decision-making process in the province of Muğla. These leaders; how they establish communication during, during and after the crisis, how they look at cooperation, how they cooperate and what they think about the use of social media will be examined.