An analysis of classroom discourse of Iranian English learners regarding the effects of Code-switching on EFL learners' reading comprehension
Kod değiştirmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin okuduğunu anlama üzerindeki etkilerine ilişkin İranlı İngilizce öğrenenlerin sınıf söyleminin analizi
  1. Tez No: 823783
  2. Yazar: PARISA YEGANEHPOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZOHREH SEIFOORI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, İranlı yabancı dil öğrencileri arasında okuduğunu anlama derslerinde bir okuma sonrası stratejisi olarak Kod Değiştirmenin etkisini ve işlevlerini araştırdı. Bu çalışmaya homojenliği Preliminary English Test (PET) ile doğrulanan 70 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar rastgele deney ve kontrol gruplarına ayrıldı her ikisi de Okuduğunu Anlama Ι alan derini aldı. Deney grubu 5 hafta boyunca okuma etkinlikleri yaparken Kod Değiştirme aldı ancak kontrol grubu bunu almadı. Her oturumda hem kontrol hem de deney grubu öğrencileri aynı kitabın bir ünitesi üzerinde çalıştılar. Sonunda son test olarak benzer bir PET testi kullanıldı. Bu çalışma iki aşamada düzenlendi. İlk aşamada, iki grubu ön test ve son testte karşılaştırmak için bağımsız örneklem T testi kullanıldı. İkinci aşamada, araştırmacı tarafından deney grubuna Kod Değiştirmenin işlevleri hakkında bir anket geliştirildi, uygulandı ve denetlendi. Anket aracılığıyla toplanan veriler Kod Değiştirmenin bazı işlevlerini ortaya çıkardı. Araştırmanın sonuçları, kontrol ve deney gruplarının performansları arasındaki farkı göstermektedir. Okuma sırasında Kod Değiştirme uygulanan deney grubu, kontrol grubundaki meslektaşlarından daha iyi performans gösterdi. Anketin veri analizlerine göre Kod Değiştirme, hem iletişimi hem de düşünmeyi kolaylaştırabilen ve destekleyen doğal ve amaçlı bir olgudur. Bir diğer bulgu ise dil sınıflarında Kod Değiştirmenin pedagojik amaçlarda herhangi bir aksaklığa işaret etmediğidir. Öğrencilerin neredeyse tamamının Kod Değiştirmeyi vurgu yapmak, detaylandırmak, netleştirmek, söylemin tarzını değiştirmek, belli bir muhatabı belirlemek, kendini onarmak, konuyu değiştirmek, konuşmayı açıp kapatmak, veya hikaye anlatımındaki temelleri değiştirin ve ilgili bağlam hakkında şaka yapmak için kullanıyor.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect and functions of Code-Switching as a post-reading strategy in reading comprehension classes across Iranian EFL learners. Seventy participants took part in this study whose homogeneity had been confirmed via the Preliminary English Test (PET). The participants were randomly divided into the experimental and the control groups, both taking Reading Comprehension Ι. The experimental group received Code-Switching in doing reading activities during 5 weeks but the control group did not receive it. Every session the students of both control and experimental groups worked on one Unit of the same book. At the end another similar PET test was used as the post-test. This study was organized in two phases. In the first phase, the independent-samples T-test was used to compare the two groups in pre-test and post-test. In the second phase a questionnaire about the functions of Code-Switching was developed, administered, and supervised by the researcher to the experimental group. The data collected through the questionnaire revealed some functions of Code-Switching. Results of the study show the difference between the performances of control and experimental groups. The experimental group who received Code-Switching during reading outperformed their counterparts in the control group. According to the data analyses of the questionnaire, Code-Switching is a natural and purposeful phenomenon which can facilitate, and support both communication and thinking. A further finding is that Code-Switching in language classroom does not indicate any kind of breakdown in pedagogical purposes. It can be concluded that almost all students use Code-Switching to give emphasis, to elaborate, to clarify, to shift the mode of discourse, to specify a certain addressee, to self-repair, to change topic, to open and close conversation, or change footing in story-telling, and to joke about the related context.