2000-2017 yılları arasında Van'da yürütülen toplumsal cinsiyet temelli yerel projelerin değerlendirilmesi
Evaluation of gender-based local projects carried out in Van between 2000-2017
  1. Tez No: 823785
  2. Yazar: BERNA DENİZ DEMİR SARGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Son zamanlarda, uluslararası kadın hareketindeki güçlenme ve bu gücün giderek kurumsallaşmasının sonucunda toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan eylemlerin, siyasaların faaliyetlerin ve projelerin ulusal ve yerel düzeylerde yaygınlaştırılması, eşitlik için yeni bir strateji olan toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasını öne çıkarmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasının önem kazanması ve yaygınlaşmasındaki en önemli nokta; ülkelerin ısrarla üzerinde durduğu kavram olan“ekonomik kalkınma”dır. Kalkınmanın kadınsız olamayacağı gerçeği ile yüzleşen ülkeler kadın istihdamını artırmaya yönelik girişimlerde bulunmaya, kadın emeğini görünür kılmaya başlamışlardır. Kalkınmanın gerçekleşebilmesi, ülke refahının artırılması için kadın ile birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm siyasi ve yönetsel mekanizmalara, planlama ve bütçeleme süreçlerine dâhil edilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılması ile bu eşitlik anlayışının yasal zeminde, belgelerde, raporlarda ve hatta projelerde yer alması tek başına anlam ifade edemeyeceği gibi istenilen başarıyı da sağlayamayacaktır. Söylemler, belgeler, anlaşmalar, protokoller, hukuk önemlidir. Lakin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için teori kadar pratik de önemlidir. Pratiğe dökülmeyen bir anaakımlaştırma çabası kadınının sadece simgesel var oluşuna işaret edip kâğıt üzerinde varlığını, erkekle eşitliğini görünür kılmaktan öteye geçemez. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasında devlet, toplum, medya, sivil toplum örgütleri eşgüdümlü çalışmalı, konu üzerine daha fazla eğilmeli, farkındalığı artırmalıdır. Daha fazla alana etki edebilmek, toplumsal bilinci oluşturabilmek, ses getirebilmek, esaslı noktalara ve yerlere dokunabilmek adına projeler toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Projeler siyasi ya da ekonomik amaç güdülmeden, anaakımlaştırmanın yaygınlaştırılmasına, toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin oluşmasına ve bu bilincin artırılmasına yönelik olmalıdır ki kadınlar güçlenebilsin, toplumda eşit bir şekilde var olabilsin. Bu çalışmada, 2000-2017 yılları arasında Van'da yürütülen toplumsal cinsiyet eşitliğine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasına yönelik yerelde kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından yürütülen projeler incelenmiştir. Hayata geçirilen projelerin hangi maksatla yapıldığı, yerelde toplumsal cinsiyet eşitliğine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasına katkısının ne olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, as a result of the strengthening of the international women's movement and the increasing institutionalization of this power, the dissemination of social gender equality-based actions, policies, activities, and projects at national and local levels has led to the mainstreaming of social gender equality, which is a new strategy for equality. The idea of“economic development,”on which governments insist, is the most essential element in the mainstreaming and dissemination of social gender equality. Faced with the reality that development cannot occur without women, countries have taken steps to increase women's employment and make their work more visible. Inclusion of women and social gender equality in all political and administrative mechanisms, planning and budgeting processes, and implementation of practices targeted at eradicating gender inequality are essential for the country's development and welfare. The mainstreaming of social gender equality and the incorporation of this conception of equality into legal grounds, documents, reports, and even projects will not make sense and will not achieve the desired success on their own. Discourses, documents, agreements, protocols, law are essential. However, practice is just as essential as theory for achieving social gender equality. A mainstreaming effort that has not been put into practice cannot go beyond highlighting women's symbolic existence and making their existence and equality with males visible just on paper. To mainstream social gender equality, the state, society, media, and non-governmental organizations must coordinate their efforts, increase their focus on the issue, and raise awareness. Projects play an essential role in the mainstreaming of social gender equality in order to have an impact on more areas, raise social awareness, make a voice heard, and reach key points and locations. Without pursing political or economic objectives, projects should aim to spread mainstreaming, create, and increase awareness of social gender equality, so that women can be empowered and exist equally in society. This study examined the projects, carried out on social gender equality and mainstreaming of gender equality initiatives, implemented by local public institutions and organizations and non-governmental organizations in Van between 2000 and 2017. The purpose of the implemented projects and their contribution to social gender equality and the mainstreaming of social gender equality in the local area have been attempted to be revealed in the present study.