Türkiye'de sanatın eğitici rolünü topluma yayma sürecinde süreli sanat yayınlarının işlevi
The function of art periodicals in the process of spreading the educational role of art to the society in Turkey
  1. Tez No: 823795
  2. Yazar: SELİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de sanatın eğitici rolünü topluma yayma sürecinde süreli sanat yayınlarının işlevinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'deki süreli sanat yayınlarının tarihsel gelişiminin süreci ve plastik sanatlar alanına özgü basılı ve süreli hangi yayınların bulunduğu gibi konular araştırmanın alt problemlerini oluşturmuştur. Çalışma kapsamında Türkiye'deki kültür-sanat dergileri incelenmiş, sanatın eğitici rolünü yayma sürecindeki işlevleri değerlendirilmiştir. İncelenen dergiler; hakemli dergiler, hakemsiz dergiler ve internet dergileri olarak üç kategoriye ayrılmıştır. Ayrılan bu kategorilerden kendi içlerinde belirlenen ölçütlere göre beşer dergi örneklem olarak seçilip incelenmiştir. Belirlenen dergiler şunlardır: Hakemli dergi kategorisinde Sanat ve Yorum Dergisi, Akdeniz Sanat Dergisi, Sanat Yazıları Dergisi, Sanat & Tasarım Dergisi, Sanat ve Tasarım; hakemsiz dergi kategorisinde, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız Dergisi, Artam Global Art & Design Dergisi, ArtDog İstanbul Dergisi ve İstanbul Dergisi; İnternet dergisi kategorisinde Bantmag Dergisi, E-skop Dergisi, Sanatatak, Yeni-e Dergisi ve Argonotlardır. Söz konusu 15 dergi nitel veri analizi ve içerik analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Bu araştırma ile Türkiye'deki süreli sanat yayınlarının sayıları az olsa da sanatın eğitici rolünü yayma konusunda magazinsel bir işleve sahip oldukları ortaya çıkarılmıştır. Hakemli dergiler, akademik açıdan kapsamlı değerlendirildikleri için sanatın eğitici rolünü yaymak açısından hakemsiz dergilere göre daha nitelikli bir işlev üstlenmiştir. İnternetten erişimi olan dergiler yeni bir platform olarak sanatsal bilgiler için hızlı erişilebilen kaynaklardır. Bu potansiyelin etkili kullanımı faydalı olacaktır. Türkiye'de sanat endüstrisinin gelişmesi için gerekli olan çeşitli sanat ortamını dergiler teşvik etmektedir. Sergiler, performanslar ve diğer sanat etkinlikleri hakkında makaleler ve incelemeler yayınlayarak Türkiye'de sanatın gelişiminin tarihsel bir kaydını oluşturmaktadırlar. Bu belgeleme, gelecek nesil sanatçılar ve sanat severler için çok önemlidir. Türkiye'de sanatın eğitici rolünün topluma yayılması meselesinde dergiler değerli bir rol üstlenmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to evaluate the function of periodicals in the process of spreading the educational role of art to society in Türkiye. Subjects such as the historical development of periodicals in Türkiye and which printed publications and periodicals specific to the field of plastic arts constitute the sub-problems of the research. Within the scope of the study, culture and art journals in Türkiye were examined and their functions in the process of spreading the educational role of art were evaluated. The reviewed journals were divided into three categories as peer-reviewed journals, non-peer-reviewed journals, and internet journals. Five journals were selected as samples and examined according to the criteria determined within these categories. The selected journals are as follows: Art and Interpretation Journal, Mediterranean Art Journal, Art Writing Journal, Art & Design Journal, Art, and Design in the peer-reviewed journal category; Milliyet Sanat, Art World Journal, Artam Global Art & Design Journal, ArtDog İstanbul Journal and İstanbul Journal in the non-refereed journal category; In the category of internet journal, Bantmag Journal, E-scope Journal, Sanatatak, Yeni-e Journal and Argonotlar. These fifteen journals in question were analyzed using qualitative data analysis and content analysis methods. With this research, it has been revealed that although the number of art periodicals in Türkiye is limited, they have a magazine function in spreading the educational role of art. Peer-reviewed journals have assumed a more qualified function than non-peer-reviewed journals in terms of disseminating the educational role of art, since they are evaluated comprehensively in terms of academics. Journals accessible online are fast-access resources for artistic information as a new platform. Effective use of this potential will be beneficial. Journals promote the diverse art environment necessary for the development of the art industry in Türkiye. Art journals also serve as a form of documentation of the Turkish art scene, by publishing articles and reviews about exhibitions, performances, and other arts events, they create a historical record of the development of art in Türkiye. This documentation is essential for the next generations of artists and art enthusiasts. Art journals play a valuable role in the issue of spreading the educational role of art to society in Türkiye.