İlköğretim çağında müzede sanat eğitimi kapsamında çocuk gelişiminin incelenmesi
Investigation of child development in museum art education in primary school age
- Tez No: 823796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİZAR ERCİVAN ZENCİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Son yıllarda eğitime ilişkin paradigmalarda köklü bir değişim yaşanmaktadır. Artık bilginin aktarıldığı, tutum ve değerlerin telkin edildiği eğitim uygulamalarının yerini öğrenenin aktif olduğu öğrenme süreçleri almaya başlamıştır”(Wells, 2014:22). Çağdaş eğitimin temel hedefi, bireylerin sorgulayıcı, düşünce sahibi ve yaratıcı yönleriyle gelişerek yetişmelerini sağlamaktır. Eğitim ortamında, öğrenciler öğrenme, düşünme, sorgulama, gözlem ve uygulama süreçlerini bir araya getiren etkileşimli deneyimlerle aktif bir şekilde katılım sağlarlar. Sadece okul değil, sanat ve kültür merkezi olan müzelerde yapılan etkinlikler ile bu aktif eğitim ortamı hayatımızın içine taşınmış olur. Birey yeni bir bilgi oluşturur ve bir şeyi anlamlandırırken, konuyla ilgili geçmiş yaşantı ve deneyimlerinin şekillendirdiği zihin şemasını kullanır. Eğitim amacıyla düzenlenen müze ziyaretleri sırasında, çocukların aktif bir şekilde sanat eserlerini tanımaları ve müze içindeki etkinliklere katılmaları hedeflenir. Bu ziyaretler, çocukların kendi çevrelerinde edindikleri bilgileri, müzede elde ettikleri deneyimlerle birleştirerek sanat anlayışlarını geliştirmelerine ve içselleştirmelerine olanak tanır. Müzelerin birer öğrenme ortamı olarak tanınması, müzelerin yapısal değişikliklere uğramasına yol açmıştır. Günümüzde çoğu müzede, film gösteriminin yapılabileceği salonlar, araştırma merkezi, kütüphane, konferans, seminer, sosyal ihtiyaçların giderilebileceği mekanlar, kalıcı ve geçici sergi salonları, atölye ve eğitim odaları bulunmaktadır. Müzeler tecrübe ile öğrenmenin en uygun olduğu yerler oldukları için, henüz sanatsal gelişim bakımından görerek ve dokunarak öğrenme aşamasında olan yaş grupları için çok iyi birer öğrenim ortamı sunarlar.
Özet (Çeviri)
“In recent years, there has been a profound shift in educational paradigms. Traditional approaches, where knowledge is simply transmitted and attitudes and values are instilled, have been replaced by learner-centered learning processes”(Wells, 2014:22). Contemporary education aims to foster individuals who are critical thinkers, capable of forming their own thoughts and ideas, and creative in their approach. In the educational environment, students actively participate through interactive experiences that involve learning, thinking, questioning, observing, and applying. Not only in schools but also in art and cultural centers like museums, these active learning environments are being incorporated into our lives through various activities. When an individual constructs new knowledge and makes sense of something, they utilize their mental schema shaped by past experiences and encounters. Museum visits organized for educational purposes aim to enable children to actively engage with art and participate in museum activities. These visits allow children to merge the knowledge they have acquired from their surroundings with the experiences gained in the museum, thus enhancing their understanding and internalization of art. Acknowledging museums as learning environments has led to structural changes in many museums. Today, most museums include spaces for film screenings, research centers, libraries, conference and seminar rooms, social areas, permanent and temporary exhibition halls, workshops, and educational rooms. Museums are ideal places for experiential learning, making them highly suitable for age groups in the stage of learning through seeing and touching in terms of artistic development.