Sosyal bilgiler dersinde yer alan coğrafya içerikli konuların öğretiminde öykülerin kullanılması üzerine bir inceleme
A review on the use of stories in teaching geographical subjects in social studies course
  1. Tez No: 823804
  2. Yazar: YUSUF TULUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı; seçilen öykülerde 5 ve 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanında yer alan Coğrafya disiplinine ait kazanımların hangi düzeyde karşılık bulduğunu belirlemektir. Araştırmanın veri kaynağını coğrafya disiplinine ait konulara yer veren çocuklara yönelik öyküler oluşturmaktadır. Bu veri kaynaklarından“Mucizevi Örtü: Toprak”ve“Coşkun Nehirler”adlı iki öykü seçilmiştir. Seçilen öyküler nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda belirlenen öykülerin 5. ve 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanına ait kazanımlar ile paralellik gösteren anlatımlara yer verildiği görülmüştür. Ayrıca öykülerin, öğrencilerin genel coğrafya bilgilerini arttırabilecek örnekler ve karikatürler ile süslendiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda benzer öykülerin sayılarının artırılması ve bu öykülerden elde edilen okuma parçalarının ders kitaplarına eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine at what level the achievements of the Geography discipline found in the learning field of“People, Places and Environments”in the 5th and 6th grade Social Studies lesson correspond to the selected stories. The universe of the research consists of stories for children that include topics related to the discipline of Geography. Two stories named“Mucizevi Örtü: Toprak”and“Coşkun Nehirler”were chosen as samples. Selected stories were analyzed by document analysis method, one of the qualitative research methods. The obtained data was analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, it was seen that the chosen stories included the narratives that were in parallel with the learning field of“People, Places and Environments”in the 5th and 6th grade Social Studies lesson. In addition, it was determined that the stories were decorated with examples and caricatures that could increase the general geography knowledge of the students. At the end of the study, it was suggested to increase the number of similar stories and to add the reading passages obtained from these stories to the textbooks.