The effect of Fintech on commercial banks: Evidence from Turkey
Fintech'in ticari bankalar üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 823803
  2. Yazar: ULVIYYA NAHMATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Fintech kavramı,“Finansal Teknoloji”ifadesinin kısaltılmış bir versiyonudur. Hem bankacılık sektörünü hem de finans sektörünü etkileyen bu kavram dünyada ve Türkiye'de hızlı bir artış göstermektedir. Özellikle 1980'li yıllarda Fintech, bilgisayarın ortaya çıkmasından sonra bankacılık sektörüne katkılarda bulunmuştur. Doğal olarak bankaların önemli teknolojik altyapı oluşturmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, ticari bankaların Fintech'e odaklandığı konuları ve bunun ticari bankacılık sektörünü nasıl etkilediğini incelemektir. Bu çalışmada POS ve ATM sayısı, yurt içi-yurt dışı ve yurt içi-yurt dışı kartlı online kartlı ödeme işlemleri; temassız kredi-banka kartı sayısı, temassız POS sayısı ve varlık getirisi (ROA) değişkenleri kullanılmıştır. Değişkenlere ilişkin veriler 2014-2021 yılları arasında dört çeyrek dönem olarak değerlendirilecek ve BKM'den (Bankalararası Kart Merkezi) alınmıştır. Araştırmanın değişkenleri Eviews12 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Fintech is an abbreviated version of the expression“Financial Technology”. This concept, which affects both the banking sector and the financial sector, is showing a rapid increase in the world and in Turkey. Especially in the 1980s, Fintech made contributions to the banking sector after appearance of the computer. Naturally, it has made it mandatory for banks to create significant technological infrastructure. The purpose of this study is to examine the issues that commercial banks focus on Fintech, also how it affects the commercial banking sector. In this study number of POS and ATM, domestic-international and local-foreign card online card payment transactions; number of contactless credit-debit cards, number of contactless POS and return on assets (ROA) variables are used. The data for variables will be considered as four-quarter periods between 2014 and 2021 years and has been received from the ICC (Interbank Card Center). The variables of research will be analyzed by Eviews12 program.