Gastronomi turizminde sosyal medya'nın rolü: Urla Bağ rotası instagram hesapları içerik analizi
The role of social media in gastronomy tourism: Urla Bağ route instagram accounts content analysis
- Tez No: 823805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal medya günümüzde gastronomi ve turizm alanında trendleri belirleyen bir konumdadır. Türkiye dünya çapında en çok İnstagram etkileşimine sahip ülkelerin başında gelmektedir. Bu nedenle işletmelerin çoğunluğu reklam faaliyetlerini sürdürmek adına İnstagram'ı tercih etmektedir. Gastronomi turizmi yapma motivasyonu ile yola çıkan turistlerin karar verme eğilimleri sosyal medyada paylaşılan kimlik ile doğru orantılı ilerlemektedir. Urla bağ rotası projesi, şarabın doğduğu bu değerli topraklarda butik şarap üretimi yapan işletmelerin toplandığı bir turizm rotası oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Urla bağ rotasında bulunan işletmelerin İnstagram hesapları üzerinden oluşturdukları kimlik oldukça önemlidir. Çalışmada Urla bağ rotasında bulunan 8 işletmenin güncel İnstagram gönderileri içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Amaç doğrultusunda incelenen işletmelerin resmi İnstagram hesaplarından 2023 1 Ocak- 30 Haziran tarihleri arasında toplam 171 gönderi paylaştığı tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda oluşturulan kategoriler arasında işletmelerin en fazla Deneyim ve İşletme tanıtımı ve Şarap Tanıtımı kategorilerinde paylaşım yaptıkları. En az ise sırasıyla Bölge Tanıtımı, Gastronomi, Etkinlik ve Duyurular kategorisinde paylaşım yaptıkları tespit edilmiştir. Ayrıca beğeni reaksiyonları göz önünde tutularak en çok etkileşime sahip işletmenin Urla şarapçılık en az etkileşime sahip işletmenin ise Mozaik şarapçılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is in a position that determines the trends in the field of gastronomy and tourism today. Turkey is one of the countries with the most Instagram interaction worldwide. For this reason, the majority of businesses prefer Instagram to continue their advertising activities. Decision-making tendencies of tourists, who set out with the motivation of doing gastronomic tourism, progress in direct proportion to the identity shared on social media. The Urla vineyard route project aims to create a tourism route where boutique wine producing businesses gather in these precious lands where wine is born. In this context, the identity created by the businesses on the Urla vineyard route through their Instagram accounts is very important. In the study, the current Instagram posts of 8 businesses on the Urla vineyard route were examined by content analysis method. It was determined that the businesses examined for the purpose shared a total of 171 posts from their official Instagram accounts between January 1st and June 30th, 2023. Among the categories created as a result of the analyzes made, the companies share the most in the Experience and Business Promotion and Wine Promotion categories. It was determined that they shared the least in the categories of Regional Promotion, Gastronomy, Events and Announcements, respectively. In addition, considering the reactions of taste, it was determined that the business with the most interaction was Urla winery, and the business with the least interaction was Mozaik Winery.