Robert Schumann'ın müziğine stilistik bir bakış Marchenbilder
The stylistic analyse of Robert Schumann's music 'Marchenbilder'
  1. Tez No: 823806
  2. Yazar: SEHER DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada Romantik Dönemin ünlü Alman bestecisi Robert SCHUMANN'ın yaşadığı dönem, hayatı, müzik stili ve viyola -piyano için yazdığı Marchenbilder adlı eseri form analizi yapılarak incelenmiştir. Yaşadığı dönemin yaratıcılığı üzerine etkileri, iç dünyasında yaşadığı sıkıntıların eserlerine etkileri incelenmiş diğer aynı dönemde yaşayan diğer bestecilerin müzik formlarından farkı ortaya konulmuştur. Klasik dönemin ardından ortaya çıkan ve duyguların daha ön planda yer aldığı Romantik Dönemin yeni sayılabilecek en önemli formu lied formudur. Lied formu bu dönemin önde gelen bestecileri tarafından çok tutulan bir form haline gelmiştir. Karşılıklı gelen iki tema üzerine yazılan eserler tekrar giriş teması ile bitirilmiş A-B-A olarak nitelendirilen form halini almıştır. Franz Schubert, Robert Schumann, Frederic Chopin, Hektor Berlioz, Franz Liszt gibi dönemin bestecileri bu form üzerine pek çok eser yazmışlardır. Robert Schumann'ın edebi yönündeki zenginlik ile lied formu üzerine geniş hacimli, senfonik liedlerine eşlik eden şiirsel yapı, onun öncülük ettiği senfonik poem tarzının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca Peri Masalı Resimleri olarak bilinen“Marchenbilder”eseri dönemin diğer sanat dallarında da kullanılan bir tür haline gelmiştir. Bu araştırmada Robert Schumann'ın öncülük ettiği bu müzikal formlar incelenerek daha çok çalınıp icra edilmesine ayrıca karşılaşılan zorlukların giderilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, it's studied that the famous German composer of Romantic Era Robert Schumann's era in which he lived, his life, his music style and viola-by doing a form anaylysis of Marchenbilder that he composed for the piano. It's examined that the impacts of his period on his creativity and the impacts of the distress which he went through in his inner world on his works, and it's presented that the difference of music forms of other composers who lived in the same term with him. The most important form of Romantic Era which can be considered new that appeared after Classical Era and in which the emotions are at the forefront is lied form. Lied form became the most popular form by the leading composers of the time. The Works written on two themes that are mutual are finished again with the enterance of the theme and it became the form of A-B-A. The composers of era as Franz Schubert, Robert Schumann, Frederic Chopin, Hektor Berlioz and Franz Liszt wrote many works on this form. Robert Schumann's richness on his literary direction and the poetical structure that accompanies with his large volume of symphonic lieds on lied form enables to develop the manner of the sypmhonic poem that he leads. Besides the work of“Marchenbilder”known as the picture of fairy tale became a variation which is used in other art branches of the term. In this research, it will be enabled that they are performed much and in addition to that solving the difficulties encountered, by examining the musical forms which Robert Schumann's lead