Matematik öğretmenlerinin matematik eğitiminde dijital oyunlaştırma kullanımına ilişkin görüşleri
Mathematics teachers' views on the use of dijital gamification in mathematics education
- Tez No: 823807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematik dersinde dijital oyunlaştırma yöntemi kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 8 ilköğretim matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme ve ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplamaya başlamadan önce çalışmanın pilot uygulaması yapılmış ve pilot çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda uzman görüşleri ve literatürdeki araştırmalar da dikkate alınarak veri toplama araçlarında düzenlemeler yapılmıştır. Araştırmada ilk olarak katılımcılara Ö1-Ö8 aralığında kodlar verilerek numaralandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verdikleri yanıtlar ses kaydı yapılarak kaydedilmiş ve yazıya geçirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler ışığında, dijital oyunlaştırma kavramının temelde oyunlaştırma ile benzer gibi gözükse de öğretmenler tarafından farklı anlaşılabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, dijital oyunlaştırma kavramının, matematiksel düşünmeyi geliştiren, teknolojik bir araç olduğu belirtilmiştir. Dijital oyunlaştırmanın, fonksiyonu, öğrenme motivasyonu, gerçekçi yaşam unsurları ve muhakeme becerileri gibi açılardan önemli bir yapıda olduğu belirtilmektedir. Dijital oyunların kullanımı sürecindeki eğitsel katkıları, karşılaşılabilecek olası engeller, öğrenci ve öğretmen rolleri, kullanım esnasındaki sınıf atmosferi ve planlama aşamaları üzerinde detaylı açıklamalar verilmiştir. Dijital oyunların, bilişsel performansı geliştirerek matematik başarısını artırması sebebiyle eğitimde kullanımının faydalı olduğu düşünülmektedir. Ancak, doğru şekilde kullanılmadığında zaman kaybı ya da teknoloji bağımlığı gibi olumsuzluklarla sonuçlanabilmektedir. Birtakım olumsuzlukların önüne geçebilmek için, öğretmenlerin kendini yenileyen ve güncelleyen yapıda olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate elementary mathematics teachers' views on the use of digital gamification in mathematics classrooms. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in this study. The study group consisted of eight elementary mathematics teachers. Convenience sampling and criterion sampling, two methods of purposeful sampling methods, were used to determine the study group. A semi-structured interview form was used as the data collection instrument. Prior to data collection, the study was piloted. Based on the pilot test results, expert opinions, and previous studies, the necessary changes were made to the data collection instrument. In this study, participants were first coded and numbered from Ö1 to Ö8. Then, their responses to the interview questions were recorded and these recordings were transcribed. To analyze the data, the content analysis method was used. Considering the data obtained, it was concluded that digital gamification seems to be similar to gamification, but still different from each other. In this regard, it was noted that digital gamification is a technological tool that enhances mathematical thinking. It was also suggested that digital gamification is important in terms of its function, motivation to learn, realistic components, and reasoning skills. Detailed explanations of pedagogical contributions, possible obstacles, student and teacher roles, classroom atmosphere, and planning steps in implementing digital gamification were provided. It is believed that the use of digital games in elementary mathematics education is beneficial because they increase mathematical achievement by improving cognitive performance. However, they can be a waste of time if not used properly. To avoid disadvantages, teachers are advised to keep up to date.