Hamzanȃme (62. cilt/41a-80b) (İnceleme-metin-gramatikal dizin-tıpkıbasım)
  1. Tez No: 823823
  2. Yazar: AVEEN MUSTAFA AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hamzanâmeler, Hz. Hamza'nın kahramanlığına dayanan ve zamanla destansı, olağanüstü varlıkların da yer aldığı hikâyeleri içeren bir eserdir. 72 ciltten oluşan bu eser, İslam coğrafyasının kültürel zenginliklerini barındırmaktadır. Arap toplumunda sözlü olarak ortaya çıkan bu eser, yüzyıllar içinde İran ve Türk toplumu gibi Müslüman halklar tarafından da benimsenmiştir. Her toplumun kendi kültürel öğelerini bu hikâyelerle birleştirmesi, eserin destansı bir hâl almasında etkili olmuştur. Hamzanâmeler, yapısı bakımından hem Hz. Hamza'nın hayat hikâyesinden parçalar barındırması hem de Müslüman halkının özelliklerini yansıtmasıyla çok önemli bir eser niteliğindedir. Çalışmada Hamzanâme'nin 62. cildin 41a varakından 80b varakına kadar olan bölümü incelenmiştir. Çalışmanın içeriği dört bölüme ayırıldıktan sonra, her bir bölümün içeriğine dair kısa bilgiler sunulmaktadır. Ayrıca, çalışmanın tıpkıbasımı sonrasında yapılacak çalışmalara yardımcı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Hamzanama is a work based on the heroism of Hz. Hamza, containing epic stories that have evolved over time and include supernatural beings. This extensive work consists of 72 volumes and encompasses the cultural richness of the Islamic world. Originating as an oral tradition in Arab society, this work has been embraced by Muslim communities over the centuries, including those in Iran and Turkey. Each society incorporating its own cultural elements into these stories has contributed to the epic nature of the Hamzanama. Structurally, the Hamzanama is significant as it both contains elements of Hz. Hamza's life story and reflects the characteristics of Muslim society. In this study, the section of the Hamzanama from folio 41a of volume 62 to folio 80b has been examined. The content of the study is divided into four sections, each of which is briefly summarized. Additionally, the aim of the study is to assist future research after the facsimile publication of the Hamzanama